ԵՄ–ն պատրաստ է ՌԴ դեմ պատժամիջոցների չեղարկման
ԵՄ երկրները պատրաստ են մասնակի կամ նույնիսկ ամբողջությամբ հանել ՌԴ դեմ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցները, եթե Ռուսաստանն ապացուցի, որ գործադրում է բոլոր ջանքերը Ուկրաինայում իրավիճակի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար։ Այս մասին հաղորդել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարոշ Շեֆչովիչը։
Նրա կարծիքով, որպեսզի Ռուսատանը փորձի գործել խաղաղ ճանապարհով, պետք է պահպանել տնտեսական պատժամիջոցները՝ որպես ազդեցության միակ հնարավոր միջոց։ Հայտարարված հաշտությունը Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահը «շատ փխրուն» է համարել։
Նա նաև չի համաձայնել Ուկրաինային զենք մատակարարելու գաղափարին։ Նա համոզված է, որ դա այնպիսի քայլերի կհանգեցնի հակառակորդի կողմից, որոնք կտանեն Դոնբասում զենքի մրցավազքի ավելի շատ զոհերի։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԵՄ անդամ երկրների առաջնորդները նոր պատժամիջոցներ կկիրառեն, եթե մինսկյան պայմանվորվածությունները չկատարվեն։

Вице-президент Еврокомиссии: «ЕС готов к отмене санкций против России»
Страны Европы готовы частично или даже полностью снять экономические санкции с России при условии получения доказательств того, что Россия прикладывает все усилия к мирному урегулированию ситуации на Украине. Об этом заявил вице-президент Еврокомиссии Марош Шефчович, передает ТАСС.
По мнению Шефчовича, для того, чтобы Россия старалась действовать мирным путем, нужно сохранять экономические санкции как единственно возможный инструмент влияния. Объявленное перемирие вице-президент Еврокомиссии считает «чрезвычайно хрупким».
Шефчович также выразил несогласие с идеей поставок Украине вооружения. Он убежден, что это вызовет такие же шаги со стороны противника, что приведет к гонке вооружений в Донбассе и еще большим жертвам и разрушениям.