ԱՄՆ–ի և Իրանի խորհրդակցությունները շարունակվել են ավելի քան 7 ժամ
Ժնևում ավարտվել են ԱՄՆ–ի և Իրանի միջև բանակցությունները միջուկային ծրագրի խնդրով։ Այս մասին հաղորդում է «ԻՌՆԱ» գործակալությունը։
Երկկողմանի խորհրդակցությունները, որոնք նախօրեին շարունակվել են ավելի քան 7.5 ժամ՝ փոքրիկ դադարով, տեղի են ունեցել փոխարտգործնախարարների մակարդակով՝ ԻԻՀ–ից՝ Աբբաս Արաքչիի և ԱՄՆ–ից՝ Ուենդի Շերմանի։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եվրամիության արտգործծառայության ղեկավարի տեղակալ Հելգա Շմիդը։ Խորհրդակցությունները կշարունակվեն նույն կազմով։
Համաձայն գործակալության տվյալների՝ բանակցությունների ներկայիս փուլը կշարունակվի չորս օր։ Փետրվարի 22-ին կսկսվեն Իրանի և «վեցնյակի» պատվիրակությունների միջև բանակցությունները, որոնք, հնարավոր է, տևեն մինչև փետրվարի 23-ը։ Փետրվարի 22-23–ին բանակցողներին կմիանան ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին և Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը։

В первый день переговоров между США и Ираном консультации продолжались более семи часов
В Женеве завершились переговоры между США и Ираном по ядерной программе. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство ИРНА.
Двусторонние консультации, которые продолжались в пятницу более 7,5 часов с небольшим перерывом, проходили на уровне заместителей глав внешнеполитических ведомств – заместителя министра иностранных дел ИРИ Аббаса Арагчи и заместителя госсекретаря США Уэнди Шерман. Во встрече принимала участие заместитель главы внешнеполитической службы Евросоюза Хельга Шмид. Сегодня эти консультации продолжатся в прежнем составе.
Согласно сообщению агентства, нынешний раунд переговоров продлится четыре дня. 22-23 февраля к переговорщикам присоединятся госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф. 22 февраля начнутся полноформатные переговоры Ирана и делегаций стран «шестерки» (пять постоянных членов СБ ООН и Германия), которые, возможно, продлятся до 23 февраля.