Թբիլիսիում ցուցարարները պահանջել են Վրաստանի կառավարության հրաժարականը
Այսօր Վրաստանի «Tbilisi Marriot» հյուրանոցի մոտ, որտեղ նախատեսված էր ֆինանսների նախարար Նոդար Խադուրիի և էկոնոմիկայի ու կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հանդիպումը գործարար շրջանակների հետ, մի խումբ ակտիվիստներ կառավարության հրաժարականի պահանջով ցույց են արել։ Պատճառն ազգային արժույթի՝ լարիի կտրուկ արժեզրկումն է։ Ինչպես նշում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն՝ «Новости-Грузия»–ին հղումով, նախարարները ստիպված են եղել հյուրանոց մտնել հետնամուտքից։
Լարին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ նոյեմբերի 20-ից սկսել է ակտիվորեն նահանջել և վերջին տվյալներով կազմել 2,26 մեկ դոլարի դիմաց։ Մինչ այդ Վրաստանի ազգային արժույթը 1,74–1,76–ի մակարդակի վրա էր գտնվում։
Ազգային արժույթի արժեզրկման պատճառով Վրաստանում սպասվող գնաճի կապակցությամբ Ազգային բանկը փետրվարից սկսել է խստացնել դրամային քաղաքականությունը։ Ընդդիմության ներկայացուցիչները և փորձագետները քանիցս հայտարարել են, որ լարիի անկումը «Վրաստանի իշխանությունների սխալ քաղաքականության» արդյունքն է։

В Тбилиси прошел митинг с требованием отставки кабмина Грузии
Акция с требованием отставки правительства Грузии из-за резкого падения курса национальной валюты, лари, состоялась в среду у гостиницы «Tbilisi Marriot», где проходила встреча министра финансов Нодара Хадури и министра экономики и устойчивого развития Георгия Квирикашвили с представителями бизнес-сектора, сообщает агентство «Новости Грузия».
В акции приняли участие члены нескольких неправительственных организаций, в том числе НПО «Свободная зона» и «Справедливое поколение». На месте была мобилизована патрульная полиция.
Отметим, что курс лари по отношению к доллару США начал активно понижаться с 20 ноября прошлого года, и, по итогам последних торгов, установлен в размере 2,2619GEL/$1. До этого времени курс национальной валюты Грузии держался на уровне 1,74 – 1,76 GEL/$1. В связи с ожидаемым ростом цен в Грузии из-за обесценивания национальной валюты, Национальный банк в феврале начал ужесточать монетарную политику. Представители оппозиции и эксперты неоднократно заявляли, что падение курса лари является результатом «неправильной экономической политики» властей Грузии.