Մերկ նկարչուհին ցնցել է գերմանական թանգարանի այցելուներին (տեսանյութ)
Գերմանական Մյունսթեր քաղաքում պատկերասրահի այցելուներն ապշել են մերկ մարմնի գեղանկարչությանը նվիրված ցուցահանդեսին տեսնելով ամբողջովին մերկ կնոջ։ Նա մանկահասակ երեխան գրկին շրջել է պատկերասրահում։
«Blick»–ի փոխանցմամբ՝ 32-ամյա կինը նկարչուհի Միլո Մուարն է՝ Շվեյցարիայից։ Ցուցահանդեսի այցելուները չգիտեին՝ ինչպես արձագանքել Մուարի վարքին։ Այնուամենայնիվ, ոստիկանություն ոչ ոք չի կանչել։ Շատերին նույնիսկ դուր է եկել նկարչուհու մտահղացումը։
«Պետք է խոստովանեմ, որ այդ տեսարանն ավելի հետաքրքիր էր քան ցուցահանդեսը», – հայտարարել է թանգարանի 45-ամյա այցելու Թոբիաս Մայերը։ Ոմանք էլ, սակայն, դա չեն գնահատել՝ նշելով, որ կնոջ արարքը գեղարվեստական ոչ մի արժեք չուներ։
Ինքը Մուարը նշել է, որ ցանկացել է ստիպել մարդկանց մտածել այն մասին, թե որքան հեռուն նրանք կարող են գնալ մերկ մարմնի ընկալման մեջ։
«Մի բան է նկարում զմայլվել մերկ մարմնով, մեկ այլ բան՝ նայել մերկ կնոջը, որը կանգնած է կողքիդ։ Դա յուրահատուկ մարտահրավեր էր։ Ես ցանկանում էի ստուգել՝ ինչ մակարդակով են փոխազդում արվեստն ու իրական կյանքը», – ասել է նկարչուհին։

Обнаженная художница шокировала посетителей немецкого музея (видео)
Посетители художественного музея в немецком городе Мюнстер были поражены, увидев на выставке, посвященной обнаженному телу в живописи, совершенно голую женщину. Она разгуливала по залам с младенцем на руках. Хулиганкой оказалась художница Мило Муар из Швейцарии, сообщает «Vesti.ru» со ссылкой на «Blick».
Кадры, на которых обнаженная 32-летняя женщина показывает своему ребенку шедевры Фрэнсиса Бэкона, Люсьена Фрейда и Дэвида Хокни разлетелись по сети. Посетители выставки не знали, как реагировать на поведение Мило Муар. Полицию, впрочем, никто не вызвал.
Сама Муар, впрочем, прекрасно отдавала себе отчет в том, что делала. «Я хотела заставить людей задуматься о том, как далеко они могут зайти в восприятии обнаженного тела. Одно дело – восхищаться голыми людьми на картинах, совсем другое – смотреть на голую женщину, которая стоит рядом с тобой. Это был своего рода вызов. Я хотела проверить, на каком уровне искусство может взаимодействовать с реальной жизнью», – заявила швейцарская художница.
Это не первая провокационная акция Мило Муар. Ранее она публично засовывала куриные яйца себе между ног. Реакция критиков на перформанс художницы была, скорее, негативной.