Պուտինը բացատրել է՝ ինչու է Ղրիմը վերադարձրել ՌԴ կազմ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշել է Ղրիմն ընդգրկել իր երկրի կազմ, քանի որ չէր կարող թերակղզու բնակիչներին թողնել ազգայնականների վերահսկողության տակ։ «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է հարցազրույցում՝ «Ճանապարհ դեպի հայրենիք» հեռուստաֆիլմի համար։
«Փետրվարի 22–ի՝ լույս 23–ի գիշերն էր։ Գործընկերներիս հետ բաժանումից առաջ ես ասացի՝ իրավիճակն Ուկրաինայում այնպես է շրջվել, որ մենք ստիպվա՛ծ ենք սկսել Ղրիմը Ռուսաստանին վերադարձնելու գործընթացը։ Մենք չենք կարող լքել այդ տարածքն ու մարդկանց, որոնք ճակատագրի քմահաճույքի գերին են՝ ազգայնականների վերահսկողության տակ»։
Պուտինի խոսքերով՝ ինքն այդ ժամանակ էլ արդեն որոշակի առաջադրանքներ է տվել՝ ինչ և ինչպես անել՝ առանձնահատուկ ընդգծելով, որ այդ քայլին կգնան միայն այն դեպքում, երբ վստահ լինեն՝ այդպես են ցանկանում Ղրիմի բնակիչները։
Պուտինը նշել է, որ Մայդանի դեպքերից անմիջապես հետո Ղրիմում անցկացված առաջին իսկ փակ հարցման արդյունքներից պարզ է դարձել, որ թերակղզու բնակչության երեք քառորդը՝ մոտ 75 տոկոսը, ցանկանում է միավորվել ՌԴ հետ, որն էլ կանխորոշել է իր հետագա անելիքները։
ՌԴ առաջնորդը շեշտել է՝ երբեք չի ցանկացել բռնանվաճել Ղրիմը.
«Եթե թերակղզու բնակիչները ցանկանային մնալ Ուկրաինայի կազմում, այդպես էլ կլիներ, բայց երբ հակառակը եղավ, չէինք կարող նրանց լքել։ Հանրաքվեի արդյունքները գիտենք. մենք գործեցինք այնպես, ինչպես պարտավոր էինք գործել»։

Путин объяснил, почему принял решение возвратить Крым в состав России
Президент РФ Владимир Путин принял решение возвратить Крым в состав России, потому что не мог бросить людей «под каток националистов». Об этом он заявил в интервью для телефильма «Путь на Родину», сюжет о котором был показан на телеканале «Россия-1».
«Это была ночь с 22 на 23 (февраля). Мы закончили около 7 часов утра. И когда расставались, не скрою, я всем моим коллегам (их было четверо) сказал: «Ситуация развернулась таким образом на Украине, что мы вынуждены начать работу по возврату Крыма в состав России, потому что мы не можем бросить эту территорию и людей, которые там проживают на произвол судьбы под каток националистов», – признался глава государства.
Он рассказал, что тогда же «поставил определенные задачи, сказал, что и как мы должны делать, но сразу же подчеркнул, что мы будем делать это только в том случае, если будем абсолютно убеждены в том, что этого хотят сами люди, которые проживают в Крыму».
По словам Путина, уже первый закрытый опрос, проведенный в Крыму после событий на Майдане показал, что три четверти населения полуострова желают воссоединения с Россией.
«Выяснилось, что желающих присоединиться к России там (в Крыму) 75% от общего состава населения, - сказал Путин. – Для меня стало очевидным, что если мы подойдем к этому, то уровень, или количество тех, кто хотели бы, чтобы это историческое событие произошло, будет гораздо выше».