Գերմանական կառավարությունն Ուկրաինային 500 մլն եվրոյի օգնություն է հատկացրել
Ուկրաինային աջակցելու համար գերմանական կառավարությունը 500 մլն եվրո է հատկացրել։ Այդ մասին, «Վեստի»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն։
Շնորհակալություն հայտնելով գերմանական կառավարությանը՝ Պորոշենկոն հույս է հայտնել, որ համապատասխան համաձայնագիրը կստորագրվի մինչև ապրիլի 1–ը։
Նախօրեին Ուկրաինայի առաջնորդը Բեռլինում Անգելա Մերկելի հետ հանդիպման ժամանակ ռազմական օգնություն էր խնդրել Գերմանիայից։ «Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ խոսքը ոչ մահացու զենքի մատակարարման, ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների և 2018–ին Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը բոյկոտելու մասին է։
Նշվում է, որ գերմանացի ոստիկանները կանցլերի հետ հանդիպումից առաջ ջանացել են ուկրաինացի հյուրի հայացքից մեջքով թաքցնել ճամփեզրին ցուցարարների՝ «Նովոռոսսիա»–ի դրոշներով կազմակերպած պիկետը։
Հանդիպմանը Պորոշենկոն խոսել է նաև Ուկրաինայի արևելքի հատուկ կարգավիճակի վերաբերյալ Ռադայում մշակվող օրենքի մասին. ըստ նրա՝ «հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով անհրաժեշտ է ուկրաինական գերիշխանության վերականգնում Դոնեցկում և Լուգանսկում»։

Немецкое правительство выделило Украине 500 миллионов евро
Немецкое правительство выделило 500 млн евро на поддержку Украины. Об этом заявил президент Украины Петр Порошенко в ходе совместной с канцлером Германии Ангелой Меркель пресс-конференции.
«Мы очень благодарны немецкому правительству за принятое решение о выделении 500 млн евро на поддержку Украины, в том числе и 200 млн евро на макроэкономическую поддержку», - сказал Порошенко.
«Мы надеемся, что до 1 апреля соглашение будет подписано. Работа в этом направлении ведется достаточно эффективно», - добавил президент.
Напомним, что в начале января 2015 года Украина и Германия подписали соглашение о выделении Киеву целевого кредита на 500 млн евро. Свои подписи под документом поставили министры экономического развития и торговли Айварас Абромавичус и финансов Наталия Яресько и статс-секретарь в минэкономики Маттиас Махниг.
Украинский премьер-министр Асений Яценк тогда заявил, что «средства будут направляться на восстановление мостов, больницы, дороги, объекты социальной инфраструктуры» в восточных областях Украины. Яценюк также добавил, что кредит предоставлен на срок до 20 лет по очень низкой процентной ставке.