Պուտինը ողջունել է Մերկելի՝ մայիսի 10–ին Մոսկվա այցելելու մտադրությունը
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը մտադիր է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70–ամյակի տոնակատարությունների կապակցությամբ մայիսի 10–ին Մոսկվա ժամանել։ Այս մասին, «Ինտերֆաքս»–ի տեղեկացմամբ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախագահ Պուտինը ողջունել է կանցլերի այդ որոշումը։ Մենք հուսով ենք, որ այդ այցն իսկապես կլինի»,–լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ հիմնական տոնակատարությունները կկայանան մայիսի 9–ին ոչ միայն Մոսկվայում, այլև ՌԴ և ԱՊՀ մի շարք քաղաքներում։
«Իհարկե, Մոսկվայում ուրախ կլինեն, եթե հրավիրված պետությունների ղեկավարներն այդ կամ մեկ այլ օր մեզ հետ լինեն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ հայրենականի հաղթանակի համար իրենց կյանքը զոհաբերածներին»,–ասել է Պեսկովը։

Путин приветствовал намерение Меркель посетить Москву 10 мая
Канцлер ФРГ Ангела Меркель намерена прибыть в Москву 10 мая на празднование 70-летия Победы в Великой Отечественной войне, сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Действительно, канцлер ФРГ Меркель изъявила желание приехать 10 мая в Москву по случаю 70-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне, возложить венок. И действительно, президент Путин приветствовал такое желание канцлера. Мы надеемся, что такая поездка состоится», – сказал Песков журналистам.
Он подчеркнул, что основная программа праздничных мероприятий состоится 9 мая не только в Москве, но и во многих городах России и стран СНГ.
«Конечно, в Москве будут рады, если лидеры зарубежных государств, которые получили приглашения, и в этот день или в другую дату будут вместе с нами, чтобы отдать дань тем, кто пожертвовал свои жизни ради Победы, и в целом вспомнить Победу в Великой Отечественной войне», – отметил Песков.