Թուրքիայի դատախազությունն ավելի քան 30 զինվորականի ձերբակալության որոշում է կայացրել
Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը 34 զինծառայողի ձերբակալության որոշում է կայացրել, որոնց կասկածում են լրտեսման, ահաբեկչական խմբավորումներին անդամակցելու և կառավարության աշխատանքը խոչընդոտելու փորձերի համար։
«NTV» հեռուստաընկերության տվյալներով՝ համապատասխան որոշումն ընդունվել է «Սելյամ թաուհիդ» ահաբեկչական խմբավորման գործունեության հետաքննությամբ՝ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպության զինծառայողների գործով, որոնք 2014–ի հունվարին բեռնատարներով շարժվում էին թուրք–սիրիական սահման։
Նշվում է, որ թե՛ վերոնշյալ ահաբեկչական խմբավորումը, թե՛ բեռնատարների միջադեպը կապված են, այսպես կոչված, «զուգահեռ կառույցի» գործունեության հետ, որը մեղադրվում է երկրի ղեկավար անձանց հեռախոսազրույցներն ապօրինի գաղտնալսելու համար։

Прокуратура Турции санкционировала задержание свыше 30 военных по подозрению в шпионаже
Генеральная прокуратура Стамбула выдала ордера на задержание и арест 34 военнослужащих, которые подозреваются в шпионаже, участии в деятельности террористической организации и попытках препятствования работе правительства. Как передает ТАСС, об этом в воскресенье сообщил телеканал NTV.
По его данным, соответствующее решение было принято в процессе расследования деятельности так называемой параллельной структуры, террористической организации «Селям таухид» и связанного с ней инцидента с досмотром военнослужащими грузовиков, принадлежавших Национальной разведорганизации Турции, которые двигались к турецко-сирийской границе в январе 2014 года.
Фигуранты этой, третьей к настоящему времени, волны задержаний подозреваются в членстве в «Селям таухид» и участии в деятельности определенных кругов, целью которых является «смещение правительства Турции и препятствование его работе».