ՄԱԿ. «Եմենում մարտի 19–ից բռնության զոհ է դարձել 549 մարդ»
Մարտի 19–ից Եմենում կիրառվող ռազմական գործողությունների և ահաբեկչությունների զոհ է դարձել է 549 մարդ, որոնցից 200–ը՝ խաղաղ բնակիչներ, 1707 մարդ վիրավորվել է։
Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, հայտնել է ՄԱԿ մարդասիրական հարցերի համակարգման վարչությունը։
Սանայում մարտի 20–ին երկու մզկիթ էր պայթեցվել։ Վարչությունից ընդգծել են, որ իրենց հայտնած մահերի և տուժածների թիվն իրականում նվազեցված է. շատերը հնարավորություն չունեն հիվանդանոցներում բժշկական օգնություն ստանալու համար, բազմաթիվ ընտանիքներ էլ ինքնուրույն են կազմակերպում հարազատների թաղումը, նախքան կհաջողվի տեղեկություններ ստանալ այդ մասին։
ՄԱԿ–ից Եմենի հակամարտության կողմերին կոչ են արել անել ամեն ինչ՝ խուսափելու քաղաքացիական զոհերից, ինչպես նաև ապահովել մարդասիրական օգնության ազատ մուտքը՝ կարիքավորներին օգնելու համար։
«Շարունակվող հակամարտությունը և ավիահարվածները սահմանափակում են մարդասիրական աջակցությունը։ Հիվանդանոցներին կարևորագույն պիտույքներ մատակարարելու համար շտապ անհրաժեշտ է հակամարտության կողմերի թույլտվությունը»,–նշել են վարչությունից։
Հիշեցնենք՝ Սաուդյան Արաբիայի ռազմաօդային ուժերը՝ Բահրեյնի, Քաթարի, Քուվեյթի և ՄԱԷ–ի ավիացիայի աջակցությամբ, մարտի 26–ի գիշերը սկսել են «Վճռականության փոթորիկ» գործողությունը շիական ապստամբների դեմ՝ «Անսար Ալլահ» շարժումից, որը վերահսկողություն է հաստատել Եմենի զգալի տարածքներում։ Արաբական կոալիցիային են միացել նաև Եգիպտոսը, Հորդանանը, Մարոկկոն, Պակիստանը և Սուդանը։

Жертвами насилия в Йемене с 19 марта стали 549 человек
Число погибших в результате боевых действий и актов насилия в Йемене с 19 марта достигло 549 человек, более 200 из них – мирные жители. Как передает ТАСС, об этом сообщило в воскресенье Управление по координации гуманитарных вопросов ООН (УКГВ).
«Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, 549 человек были убиты и 1707 получили ранения в результате насилия в Йемене с 19 марта. Это включает по меньшей мере 217 смертей и 516 ранений гражданских лиц, многие из которых стали следствием взрывов в двух мечетях в Сане 20 марта», – говорится в отчете УКГВ.
В гуманитарном управлении подчеркнули, что поступающие данные о погибших и пострадавших зачастую занижены, так как «многие люди не имеют возможности получить медицинскую помощь в больницах, а семьи самостоятельно хоронят своих близких, прежде чем удается собрать информацию об их смерти».
В ООН призвали все стороны конфликта в Йемене «сделать все, что в их силах, чтобы избежать жертв серди гражданских лиц», а также обеспечить свободу перемещения гуманитарных сотрудников для оказания помощи нуждающимся. «Продолжающийся конфликт и авиаудары ограничивают гуманитарный доступ. Партнеры работают над ввозом в страну важнейших припасов, главным образом предназначенных для работы больниц, а также развертывать группы медиков. Срочно требуется разрешение сторон конфликта, которое позволить им работать», - подчеркнули в УКГВ.
Напомним, что саудовские ВВС при поддержке авиации Бахрейна, Катара, Кувейта и Объединенных Арабских Эмиратов начали в ночь на 26 марта операцию «Буря решимости» против шиитских мятежников из движения «Ансар Аллах» (хоуситы), установивших контроль над значительной частью территории Йемена. К аравийской коалиции присоединились Египет, Иордания, Марокко, Пакистан и Судан.