ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները գաղտնալսել են ամերիկացիների հեռախոսազրույցները 1992–ից
ԱՄՆ թմրամիջոցների տարածման դեմ պայքարող վարչությունը հավաքել է ամերիկացիների միջազգային հեռախոսազանգերի տվյալներ 1992–ից։
Այս մասին գրում է «Գազետա»–ն՝ «USA today»–ին հղումով։
Նշվում է, որ ԱՄՆ կառավարությունը սկսել է գաղտնի ձայնագրել ամերիկացիների միջազգային հեռախոսազրույցները սեպտեմբերի 11–ի ահաբեկչությունից համարյա 10 տարի առաջ։
Երկու տասնամյակ շարունակ արդարադատության նախարարությունը և թմրամիջոցների տարածման դեմ պայքարող վարչությունը տեղեկատվություն են հավաքել ԱՄՆ–ից բոլոր հեռախոսազանգերի մասին 116 երկրում։
Քննիչները հեռախոսազրույցների ձայնագրություններն օգտագործել են՝ լրտեսելու ԱՄՆ–ում թմրամիջոցներ տարածողներին։
Արդարադատության նախարարությունը փետրվարին խոստովանել է, որ տեղեկատվություն իսկապես հավաքվել է հեռախոսազանգերի մասին, բայց գործողության ծավալները մինչ օրս վերջնականապես բացահայտված չեն։
Ժամանակի ընթացքում փոփոխվել է այն երկրների ցանկը, որոնցում լրտեսվել են զանգերը, սակայն այդ ցուցակում մշտապես եղել են Կանադան, Մեքսիկան, Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկաների երկրների մեծ մասը։

Cпецслужбы США прослушивали телефоны американцев с 1992 года
Управление по борьбе с распространением наркотиков США собирало данные о международных телефонных звонках всех американцев с 1992 года, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «USA Today».
Правительство США начало вести скрытую запись международных телефонных звонков американцев почти за десять лет до терактов 11 сентября, говорится в материале.
На протяжении более двух десятилетий министерство юстиции и управление по борьбе с распространением наркотиков собирали информацию практически о всех телефонных звонках из США в 116 стран, рассказали источники в ведомствах, связанных с программой.
Следователи использовали записи о вызовах, чтобы отследить сети распространителей наркотиков в США, также информация использовалась при расследовании подрыва в 1995 году здания в Оклахома-Сити.
Министерство юстиции в феврале признало, что информация о звонках собиралась, но масштабы операции не были раскрыты до сих пор.
На протяжении времени список стран, звонки в которые прослушивались, менялся, но в нем всегда присутствовали Канада, Мексика и большинство стран центральной и Южной Америки.