Այաթոլլա Համենեին նախազգուշացրել է «վեցնյակի» որոշ անդամների կողմից խաբվելու մասին
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեին նախօրեին հայտարարել է, որ վստահում է միջուկային խնդրով իրանցի բանակցողներին, բայց զգուշանում է միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» որոշ ներկայացուցիչների խաբեությունից։
«Իբրև դրա օրինակ են հանդիսանում Սպիտակ տան կողմից հրապարակված պարզաբանումները (Իրանի հետ շրջանակային համաձայնության մասին– «Ինտերֆաքս»)»,–գրել է այաթոլլան «Թվիթթեր»–ում։
Ըստ նրա՝ բանակցությունների ավարտից մի քանի ժամ հետո հրապարակված ամերիկյան տարբերակը հակասում է նրան՝ ինչ է իրականում համաձայնեցվել։
«Նրանք միշտ ստում են և խախտում խոստումները»,–նշել է ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդը՝ հավելելով, որ խաղաղ ատոմն անհրաժեշտ է իր երկրի հաջող զարգացման համար։
Համենեին հստակեցրել է, որ խաղաղ ատոմի առկայությունը կարևոր է ինչպես երկրի էներգետիկ, այնպես էլ բժշկության և գյուղատնտեսության ոլորտներում։

Аятолла Хаменеи предупредил о возможном обмане со стороны некоторых членов «шестерки»
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил в четверг, что доверяет иранским переговорщикам по атомной проблеме, но опасается обмана со стороны некоторых представителей «шестерки» международных посредников. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Я доверяю нашим переговорщикам, но очень обеспокоен тем, что другая сторона может врать и нарушать обещания. Примером этого являются опубликованные Белым домом пояснения», – написал он в «Twitter».
Так Хаменеи отреагировал на расхождения Вашингтона и Тегерана в интерпретации заключенного ранее в апреле в Лозанне рамочного соглашения по атому.
«Спустя всего несколько часов после завершения переговоров американцы опубликовали документ с данными о соглашении. Их версия противоречила тому, о чем реального договорились. Они всегда обманывают и нарушают обещания», – считает он.
Иранский руководитель подчеркнул, что мирный атом необходим его стране для успешного развития.
«Принципы ислама и здравый смысл гарантируют, что мы не будем разрабатывать ядерное оружие. Однако мирный атом важен для будущего страны в энергетической сфере, а также для медицины, сельского хозяйства и т.д.», – пояснил он.