Վրաց գրոսմայստերին որակազրկել են հեռախոսից օգտվելու համար
Վրաց գրոսմայստեր Գայոզ Նիգալիձեին որակազրկել են Դուբայի մրցության ժամանակ հեռախոսից ծածուկ օգտվելու համար։
«Լենտա»–ի փոխանցմամբ՝ հայ շախմատիստ Տիգրան Պետրոսյանի հետ խաղի ժամանակ Նիգալիձեն քանիցս գնացել է զուգարան, որտեղ ստուգել է իր խաղը սմարթֆոնի համապատասխան հավելվածում։
Խաղի ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները մտել են դատարկ զուգարան և գտել հեռախոս, որի էկրանին բաց է եղել շախմատային հավելված, և վերլուծվել է Նիգալիձեի մասնակցությամբ խաղը։
Վրաց շախմատիստի հակառակորդը նույնպես հայտնել է իր կասկածների մասին. ամենավճռորոշ քայլերից առաջ Նիգալիձեն զուգարան էր գնում։ Վերջինը, սակայն, հայտնել է, որ չի օգտվել որևէ սարքից։
Միջադեպի մասին հաղորդվել է Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավարությանը։ Վրաց շախմատիստին սպառնում է հեռացում 3 տարով, իսկ նմանատիպ խախտման կրկնության դեպքում՝ 15 տարվա որակազրկում։

Грузинского гроссмейстера дисквалифицировали за подглядывание в телефон
Грузинского гроссмейстера Гайоза Нигалидзе дисквалифицировали на турнире в Дубае за подглядывания в телефон во время игры. Об этом сообщается на официальном сайте соревнований, передает «Lenta.ru».
В ходе партии против армянского шахматиста Тиграна Петросяна Нигалидзе неоднократно отлучался в туалет, где сверял свою игру с приложением на смартфоне. В какой-то момент игры организаторы турнира зашли в пустовавшую уборную и нашли там телефон, на котором было открыто шахматное приложение и анализировалась партия с участием Нигалидзе.
Соперник грузина также сообщил о своих подозрениях, так как Нигалидзе часто уходил в туалет перед решающими ходами. Сам грузинский гроссмейстер сказал, что не пользовался никакими устройствами.
Об инциденте было доложено руководству Международной шахматной федерации (ФИДЕ). Нигалидзе грозит отстранение сроком на три года, а при повторном нарушении – 15-летняя дисквалификация.