ՄԱԿ–ը դերասան Դենիել Քրեյգին նշանակել է ականների վերացման պատասխանատու
Բրիտանացի հայտնի դերասան Դենիել Քրեյգը պաշտոնապես նշանակվել է ականների և պայթյունավտանգ զինամթերքի վերացման համար պատասխանատու համաշխարհային պայքարողի պաշտոնում: Ինչպես հաղորդում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքը, գերատեսչության գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը նշանակման արարողությունն անցկացրել է Նյու Յորքում գտնվող ՄԱԿ-ի գլխամասային գրասենյակում։
«Որպես գործակալ 007՝ Քրեյգն ունի «սպանելու արտոնագիր»: Իսկ այսօր մենք նրանք տալիս են «մարդկանց փրկելու արտոնագիր»», – հայտարարել է ՄԱԿ մամուլի քարտուղար Սթեֆան Դյուժարիքը:
Հայտնի է նաև, որ պաշտոնը շնորհվել է Քրեյգին 3 տարի ժամկետով. այդ ընթացքում նա պետք է տարածի ականների և պայթյունավտանգ զինամթերքի վերացմանն ուղղված ՄԱԿ-ի գործունեության մասին տեղեկությունները, ինչպես նաև փնտրի քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն այդ նպատակին հասնելու համար:

ООН назначила Дэниела Крейга глобальным борцом за ликвидацию мин
Британский актер Дэниел Крэйг официально назначен глобальным борцом за ликвидацию мин и взрывоопасных боеприпасов. Генсек ООН Пан Ги Мун провел церемонию назначения в штаб-квартире организации в Нью-Йорке, говорится на сайте ООН.
«Как агент 007, Крэйг обладает «лицензией на убийство». Сегодня мы выдаем ему «лицензию на спасение людей», – заявил пресс-секретарь ООН Стефан Дюжаррик на брифинге.
Исполнитель роли британского суперагента стал первым назначенным на эту позицию, он должен будет распространять информацию о деятельности ООН в этой сфере и привлекать политическую и финансовую помощь на эти цели.
Крейг в качестве глобального борца будет посещать территории, где идет разминирование под эгидой ООН.