Իրանը Հնդկաստանին, Չինաստանին և ՌԴ–ին ՆԱՏՕ–ի դեմ դաշինք կազմելու կոչ է արել
Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսեյն Դեհգանն առաջարկել է ռազմական համագործակցություն զարգացնել Իրանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և ՌԴ–ի միջև՝ Արևելքում ՆԱՏՕ–ի ընդլայնմանը հակազդելու, ինչպես նաև համընդհանուր հակահրթիռային պաշտպանական համակարգեր տեղաբաշխելու նպատակով։
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն այս հայտարարությունն արել է Մոսկվայում միջազգային անվտանգության IV կոնֆերանսի շրջանակներում։ Նախարարը Հնդկաստանին, Չինաստանին և ՌԴ–ին ավելի ակտիվ համագործակցության կոչ է արել, ինչպես նաև առաջարկել խորհրդակցություններ սկսել այդ հարցով (Արևելքում ՆԱՏՕ–ի դեմ դաշինքի)։
Իր ելույթում Դեհգանն անդրադարձել է նաև Սաուդյան Արաբիային՝ նշելով վերջինի՝ ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներին հովանավորելը։ Դեհգանն ընդգծել է Աֆղանստանում, Հյուսիսային Կովկասում, Կենտրոնական Ասիայում, Հնդկաստանում, Արևմտյան Չինաստանում և Եվրոպայում նման խմբավորումների տարածման վտանգավորությունը։

Иран призвал Россию, Китай и Индию вместе противостоять планам НАТО по ПРО
Иран призывает Россию, Китай и Индию вместе противостоять планам НАТО по ПРО, об этом в ходе визита в Москву заявил глава министерства обороны Ирана Хоссейн Дехган, передает РИА «Новости».
Глава минобороны участвует в Международной конференции по безопасности, в четверг запланирована его двусторонняя встреча с министром обороны России Сергеем Шойгу.
«Хотел бы поддержать идею о развитии многостороннего оборонного сотрудничества между Китаем, Ираном, РФ и Индией для противодействия целенаправленному движению по расширению НАТО на восток, размещению ракетного щита в Европе», – сказал Дехган.