100–կարատանոց ադամանդը վաճառվել է 22 մլն դոլարով (լուսանկար)
Նյու Յորքի «Sotheby`s» աճուրդի տանը 22,1 մլն դոլարով վաճառվել է 100կարատանոց սպիտակ ադամանդը։ Այս մասին, «Լենտա»–ի փոխանցմամբ, նշվում է «Sotheby's»–ի պաշտոնական կայքում։
Այսպես կոչված՝ երեսակված զմրուխտով ադամանդը՝ հնդկական ընկույզի չափով, «De Beers» ընկերությունը բերել էր Հարավային Աֆրիկայից։
«Գույնը՝ ճերմակից ճերմակ։ Քարն այնքան թափանցիկ է, որ կարող է համեմատվել միմիայն ջրի հետ»,–Նյու Յորքում «Sotheby's»–ի ոսկերչական բաժնի ղեկավար Գերի Շուլերի խոսքերն է մեջբերում «Reuters»–ը։
Անանուն գնորդը թանկարժեք քարը ձեռք է բերել հեռախոսով։ Ադամանդի նախնական արժեքը 19 մլն դոլար էր։
Վերջին 25 տարվա ընթացում սա արդեն նման քաշով վաճառված 6–րդ ադամանդն էր։ Այդուհանդերձ, այն ամենաթանկը չէ. 2013–ին «Sotheby's»–ի սակարկությանը Հոնկոնգում 30,6 մլն դոլարով վաճառվեց 118–կարատանոց ադամանդը։
Իսկ ներկա պահին ռեկորդակիր է համարվում 59,6–կարատանոց, վարդագույն «Pink Star» ադամանդը։ Այն վաճառել է կրկին «Sotheby's» աճուրդի տունը Շվեյցարիայում՝ 83 մլն դոլարով։

Бриллиант весом 100 карат ушел с молотка за $22 млн
На торгах в Нью-Йорке был продан бриллиант весом 100 карат. Как передает «Lenta.ru», об этом сообщается на сайте аукционного дома «Sotheby's». Драгоценный камень ушел с молотка за 22,1 миллиона долларов.
Бриллиант в так называемой изумрудной огранке, размером с грецкий орех, был добыт компанией «De Beers» в Южной Африке. «Цвет белее белого, камень настолько прозрачен, что его можно сравнить только с водой», – рассказал руководитель ювелирного отдела «Sotheby's» в Нью-Йорке Гэри Шулер.
Анонимный покупатель приобрел бриллиант по телефону. Начальная стоимость лота составляла 19 миллионов долларов.
Данный драгоценный камень стал шестым бриллиантом весом более 100 карат, проданным за последние 25 лет. Однако, как отметило агентство, он не стал самым дорогим. В 2013 году на торгах «Sotheby's» в Гонконге бриллиант весом 118 карат был продан за 30,6 миллиона долларов.
Рекордсменом по стоимости на данный момент является розовый бриллиант «Pink Star» весом в 59,6 карата. Он был продан на аукционе «Sotheby's» в Швейцарии за 83 миллиона долларов. В феврале 2014 года стало известно, что покупатель розового бриллианта не смог расплатиться за него.