Կորեացի վարչապետը հրաժարական է տվել
Հարավային Կորեայի իշխանական վերնախավում ծագած կոռուպցիոն սկանդալը ստիպել է հրաժարական ներկայացնել վարչապետ Լի Վան Գուին։
«Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ վերջինը նույնիսկ չի համաձայնեցրել իր որոշումը նախագահ Պակ Կին Խեի հետ, որը դեռ չի վերադարձել Լատինական Ամերիկա կատարած իր շրջագայությունից։ Որոշումն աննախադեպ է դարձել ՀԿ–ի պատմության մեջ. սա արդեն այս տարի երկրորդ վարչապետի հրաժարականն է։
Չնայած Հարավային Կորեայի ղեկավարի դերում նախագահն է, վերջին ամիսների իրադարձությունները վարչապետի պաշտոնը դարձրել են ԶԼՄ–ի սևեռուն ուշադրության թիրախ։
Նախկին վարչապետ Չոն Հոն Վոնը հրաժարական ներկայացրեց փետրվարին՝ ստանձնելով «Սևոլ» լաստանավի կործանման պատասխանատվությունը։ Նավաբեկության հետևանքով 300 մարդ էր զոհվել։
Լի Վան Գուի հրաժարականից առաջ երկրի ընդդիմադիր «Նոր քաղաքական ալյանս՝ հանուն ժողովրդավարության» կուսակցությունը հայտարարել էր, որ հասնելու է իմպիչմենտի։
Նման վճռական որոշման պատճառը կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող գործարար Սուն Վան Չոնի ինքնասպանությունն էր, ավելի ճիշտ՝ մահից առաջ նրա թողած գրությունը, որը գտնվել էր նրա գրպանում։ Դրանում Չոնը նշել է 8 մարդու, որոնց ինքը կաշառք է տվել, ինչպես նաև գումարների չափը, որոնք նրանք ստացել են։ Այդ ցանկում է եղել նաև Լի Վան Գուն, որն, իբր, ստացել է 27 հազ դոլար, և թեև նա քանիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է ցանկացած հետաքննության, քանի որ միանգամայն մաքուր է օրենքի առաջ, չի շահել մարդկանց համակրանքը։
Նախագահ Պան Կին Խեն պահանջել է ստուգել բոլոր կասկածյալներին՝ անկախ նրանց զբաղեցրած պաշտոնից։ Սակայն վերջին կաթիլը դարձել է իմպիչմենտի սպառնալիքը։
Նախագահն արդեն հայտարարել է, որ ցավում է վարչապետի որոշման համար, և խոստացել է այդ հարցով զբաղվել Սեուլ վերադառնալով։

Премьер Южной Кореи подал в отставку из-за коррупционного скандала
Коррупционный скандал, разгоревшийся в высших эшелонах власти Южной Кореи, вынудил уйти в отставку премьер-министра этой страны Ли Ван Гу. Причем министр сделал это без согласования с президентом страны Пак Кын Хе, которая еще не вернулась из своего турне по Латинской Америке. Этот шаг стал беспрецедентным в корейской истории. Это уже вторая отставка премьер-министра в этом году, сообщает «Vesti.ru».
Хотя роль главы государства в Южной Корее исполняет президент, события последних месяцев сделали пост премьер-министра предметом пристального внимания со стороны средств массовой информации. Предыдущий премьер-министр Чон Хонвон ушел в отставку в феврале, взяв на себя персональную ответственность за крушение парома «Сэволь», жертвами которого стали более 300 человек.
Ли Ван Гу, сменивший Хонвона в феврале, успел проработать лишь два месяца. Незадолго до его заявления об отставке депутаты главной оппозиционной партии «Новый политический альянс за демократию» заявили, что будут добиваться процедуры импичмента. Причиной столь решительных мер стало самоубийство обвиняемого в коррупции бизнесмена Сун Ван Чона, точнее, предсмертная записка, обнаруженная в его кармане. В ней Чон перечисляет восемь человек, которым он давал взятки, а также суммы, которые они получали.
В этом списке оказался и Ли Ван Гу, якобы получивший от бизнесмена 27 тысяч долларов. И хотя премьер-министр неоднократно заверял, что готов к любым расследованиям, так как абсолютно чист перед законом, симпатии оказались не на его стороне. Так, президент Пак Кын Хе потребовала проверить всех подозреваемых, не считаясь с их положением. Однако последней каплей стала именно угроза импичмента.
Сама Пак Кын Хе заявила, что расстроена сообщением об отставке премьера, которое застало ее в столице Перу Лиме. По словам президента, она еще не приняла окончательного решения насчет принятия этой отставки, и пообещала определиться с этим вопросом к моменту своего возвращения в Сеул.