«РБК»–ի մոտ է հայտնվել Նեմցովի «Պուտին. պատերազմ» զեկույցը
«РБК» լրատվամիջոցի տրամադրության տակ է հայտնվել փետրվարի 28-ի գիշերը սպանված քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովի «Պուտին. պատերազմ» զեկույցը:
Նշվում է, որ զեկույցը 64-էջանոց հետազոտություն է, որը ներառում է լրատվամիջոցներում հրապարակված, ինչպես նաև Նեմցովի անձնական աղբյուրներից ստացած տեղեկություններ Ուկրաինայի քաղաքականությանը Ռուսաստանի միջամտության, ինչպես նաև Ուկրաինայի արևելքում ռուսական զորքերի ներկայության մասին:
«РБК»-ի փոխանցմամբ` զեկույցի տեքստի վրա աշխատել են ՌԴ նախկին փոխվարչապետ Ալֆրեդ Կոխը, լրագրողներ Այդեր Մուժդաբաևը, Օլեգ Կաշինը, «РПР-ПАРНАС» քաղխորհրդի անդամներ Իլյա Յաշինը և Լեոնիդ Մարտինյուկը, ինչպես նաև կուսակցության գործադիր տնօրեն Օլգա Շորինան:
Ըստ Նեմցովի աղբյուրների՝ 2014թ. օգոստոսին արևելյան Ուկրաինայում զոհվել է առնվազն 150 ռուս զինվոր: Մոտ 70 զինվոր, այդ թվում՝ 17 դեսանտավոր՝ Իվանովոյից, ըստ Նեմցովի, զոհվել է 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին Դեբալցևո քաղաքի մոտակայքում:
Զեկույցի համահեղինակ, Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի մակրոէկոնոմիկ հետազոտությունների բաժնի տնօրեն Սերգեյ Ալեքսաշենկոն հաշվարկել է հակամարտությունից ստացած տնտեսական վնասի չափը: Ըստ մասնագետի` 10 ամսվա ընթացքում ռուսական բյուջեից մոտ 53 մլրդ ռուբլի է ծախսվել Ուկրաինայի հարավ-արևելքում ընթացող պատերազմի վրա, մոտ 80 մլրդ ռուբլի Ռուսաստանի տարածաշրջանի ղեկավարները ծախսել են Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջաններից փախստականներին ապահովելու համար, իսկ մոտ 2 տրլն ռուբլի սեփական աշխատավարձերից Ռուսաստանի բնակիչները կորցրել են Ղրիմը վերադարձնելուց հետո:

Доклад Бориса Немцова «Путин. Война» попал в распоряжение СМИ
Доклад Бориса Немцова «Путин. Война», который политик готовил вплоть до своего убийства в Москве, попал в распоряжение РБК, сообщает «Gazeta.ru».
Как отмечается, доклад «Путин. Война» – это 64-страничное исследование, объединившее в себе свидетельства, публиковавшиеся ранее в СМИ, и собственные данные Немцова о вмешательстве России в украинскую политику и присутствии российских вооруженных сил на востоке Украины.
Над текстом доклада работали бывший вице-премьер Альфред Кох, журналисты Айдер Муждабаев, Олег Кашин, члены политсовета РПР-ПАРНАС Илья Яшин и Леонид Мартынюк, исполнительный директор партии Ольга Шорина, отмечает издание.
Согласно оценкам источников Немцова, не менее 150 российских солдат погибли в августе 2014 года на востоке Украины.
Около 70 российских солдат (в том числе не менее 17 десантников из Иваново), по утверждению Немцова, погибли в январе-феврале 2015 года под городом Дебальцево.
Соавтор доклада, директор по макроэкономическим исследованиям ВШЭ Сергей Алексашенко дал оценку экономическим потерям от конфликта: около 53 млрд руб. было потрачено из российского бюджета на войну на юго-востоке Украины за десять месяцев. 80 млрд руб. было потрачено властями российских регионов на содержание беженцев из Донецкой и Луганской областей Украины с июля 2014 года. 2 трлн руб. из своих зарплат и 750 млрд руб. из своих сбережений, по подсчетам Алексашенко, потеряли россияне за год после присоединения Крыма.