«NYT». Կրեմլի անվտանգությանը սպառնացող հիմնական խոչընդոտը ՌԴ էթնիկ բազմազանությունն է
Ռուսաստանի կրոնական և էթնիկական բազմազանությունը շարունակում է մնալ անվտանգությանը սպառնացող հիմնական խոչընդոտը, որն անհանգստացնում է Կրեմլին։
Այս մասին ասվում է «The New York Times»–ում հրապարակված հոդվածում։ Նշվում է, որ Ազգությունների հարցերով դաշնային գործակալության ստեղծման նպատակն է լուծել հետևյալ խնդիրը՝ «ինչպես կերտել միացյալ Ռուսաստան նման ծավալով բազմազգ բնակչությամբ»։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ազգությունների հարցերով դաշնային նոր գործակալության ղեկավար է նշանակվել Իգոր Բարինովը։ Նա հայտարարել է, որ դեռևս չգիտի՝ որ ուղղությունն է իր աշխատանքում լինելու գլխավորը, սակայն նշել է, որ ամենաշատ խնդիրներն առաջանում են Հյուսիսային Կովկասում։ Իսկ որոշակի առաջխաղացում արձանագրած տարածաշրջանը, նրա խոսքերով, Չեչնիան է։

Главной проблемой безопасности для Кремля является этническое разнообразие в России – NYT
Религиозное и этническое разнообразие в России остается главной проблемой безопасности, которая беспокоит Кремль. Об этом говорится в колонке в газете «The New York Times», передает «Gazeta.ru».
Как отмечается, цель создания Федерального агентства по делам национальностей заключается именно в том, чтобы решить проблему того, как «слепить объединенную Россию при таком масштабе многонационального населения».
Ранее стало известно, что главой нового Федерального агентства России по делам национальностей назначен Игорь Баринов. По его словам, он пока не знает, какое направление в его работе будет ключевым, но отметил, что наибольшее количество проблем пока возникает на Северном Кавказе. В качестве региона, добившегося наибольшего прогресса, он назвал Чечню.