Վարշավան հաստատել է Արևելյան Եվրոպայում ծանր սպառազինություն տեղակայելու ԱՄՆ ծրագիրը (տեսանյութ)
«Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ Վարշավան հաստատել է ԱՄՆ ծրագրերը՝ Արևելյան Եվրոպայում ծանր սպառազինություն տեղակայելու վերաբեյալ։
Սկզբում այդ մասին հայտնել էր «The New York Times»–ը՝ Պենտագոնի իր անանուն աղբյուրին հղումով։ Լրագրողների տվյալներով՝ Վաշինգտոնը մտադիր է Մերձբալթիկայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում և շարք այլ երկրներում տանկեր, զրահափոխադրիչներ և ծանր հրետանի տեղակայել։ Բացի այդ, նշված վայրերում ծրագրվում է նաև մոտ 5 հազ զինվորական բնակեցնել։
Նման սպառազինության մատակարարմանն արդեն հավանություն է տվել Լիտվան։
Աղբյուրը նշում է, որ ռազմական խմբավորումների ուժեղացման մասին տեղեկատվությունը հայտնվել է Բալթիկայում ներկայումս անցկացվող ՆԱՏՕ–ի զորավարժությունների համապատկերին, որոնցում ներգրավված են կազմակերպության 14 անդամ–երկրների 49 նավ և 61 ինքնաթիռ։ Մանևրներն անցկացվում են նաև ցամաքում՝ Շվեդիայում, Գերմանիայում և Լեհաստանում։
Միացյալ հրամանատարության խոսքերով՝ զորավարժությունների նպատակն է ընդգծել Բալթյան տարածաշրջանի անվտանգության համակարգում ռազմածովային ուժերի դերակատարությունը։

Варшава подтвердила планы США поставить в Восточную Европу тяжелое вооружение (видео)
Варшава подтвердила планы США поставить в Восточную Европу тяжелые вооружения. Как передает «Vesti.ru», изначально об этом сообщила газета «The New York Times», со ссылкой на анонимный источник в Пентагоне.
По данным журналистов, Вашингтон намерен разместить в Прибалтике, Польше, Румынии и некоторых других странах танки, бронетранспортеры и тяжелую артиллерию. Кроме того, там планируется расквартировать почти 5 тысяч военных.
Планы на поставку такого вооружения одобрила Литва. Премьер-министр страны заявил сегодня, что положительно оценивает решение Вашингтона, передает канал «Россия 24».
Информация об усилении военной группировки появилась на фоне проходящих сейчас на Балтике учений НАТО. В них задействованы 49 кораблей и 61 самолёт из 14 стран-членов НАТО. Маневры проводятся и на суше – в Швеции, Германии и Польше. По заявлению объединенного командования, цель учений – подтвердить роль военно-морских сил в системе безопасности Балтийского региона.