Մեծ Բրիտանիայում գրանցվել է սպառողական գների 0,1% աճ
2015թ. մայիսին Մեծ Բրիտանիայում գրանցվել է սպառողական գների 0,1% աճ` 1960 թ. ապրիլին գրանցված գնանկումից հետո: Գների փոփոխությունը համընկել է «Bloomberg» ամսագրում հրապարակված տնտեսագետների կանխատեսումներին: Ընդ որում` 2015թ. մայիսին, ս.թ. ապրիլի համեմատ, գնաճը կազմել է 0,2%:
«Vestifinance.ru»-ի փոխանցմամբ` գնաճը Մեծ Բրիտանիայում մնում է Անգլիայի բանկի կողմից սահմանված 2–տոկոսանոց նպատակային մակարդակից ցածր, ինչը պահանջում է Անգլիայի բանկի նախագահ Մարկ Քարնիից ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնին նամակ ուղարկել, որում բացատրություն կտրվի՝ ինչով է պայմանավորված նման դինամիկան, և ինչ է նախատեսվում անել ցուցանիշը նպատակային մակարդակին վերադարձնելու համար:
Առաջին անգամ պարենային ապրանքները Մեծ Բրիտանիայում թանկացել են ս.թ. մայիսին, երբ գնաճը կազմել է 0,1%՝ ապրիլ ամսվա համեմատ: Սակայն տարեկան կտրվածքով գները նվազել են 1,8%-ով:
Անգլիայի բանկն այս տարի կանխատեսում է 0,6% միջին տարեկան գնաճ: Հաջորդ տարի նախատեսվում է, որ այդ ցուցանիշը կկազմի 1,6%, իսկ նպատակային 2–տոկոսանոց մակարդակին վերադարձը նախատեսվում է միայն 2017թ. 2-րդ եռամսյակում:

Потребительские цены в Британии выросли на 0,1%
Потребительские цены в Великобритании в мае повысились на 0,1% в пересчете на годовые темпы после наблюдавшегося в апреле первого снижения с 1960 г. Как сообщает «Vestifinance.ru», об этом свидетельствуют данные Национального статистического управления (ONS) страны.
Майское изменение показателя совпало с прогнозами экономистов, опрошенных агентством «Bloomberg». При этом потребительские цены в прошлом месяце повысились на 0,2% относительно апреля, что также соответствовало консенсус-прогнозу.
Индекс CPI Core, не учитывающий цены на продукты питания, алкоголь, табак и энергоносители, повысился в мае на 0,9% после увеличения на 0,8% в апреле – самого медленного с 2001 г. При этом экономисты ожидали повышения на 1%.
Инфляция в Великобритании остается ниже целевого уровня Банка Англии, составляющего 2%, с января прошлого года. Ее отклонение от целевого уровня более чем на 1 п. п. требует от главы Банка Англии Марка Карни направить министру финансов страны Джорджу Осборну письмо с объяснениями такой динамики и планируемыми мерами возврата показателя к целевому уровню.