Թուրքմենստանը գերազանցել է Բրիտանիային կյանքի որակով
Շվեյցարիան, Գերմանիան և Շվեդիան ճանաչվել են կյանքի համար առավել հարմար երկրները։ «vestifinance»–ի տեղեկացմամբ՝ այդ մասին են վկայում «numbeo.com»–ում անցկացված առցանց հարցման արդյունքները։
Հարցումը պարունակել է կյանքի որակի 7 գործոն՝ բնակչության գնողունակությունը, անվտանգությունը, առողջապահությունը, դրամի արժեզրկումը, անշարժ գույքի գների հարաբերակցությունը բնակչության եկամուտների մակարդակի հետ, աշխատանքի գնալու և վերադառնալու ժամանակը, ինչպես նաև էկոլոգիական իրավիճակը։ Վերջինը «Numbeo»–ում առաջնային կարևորություն ունեցող գործոն է համարվել։ Երկրորդ տեղում անվտանգությունն է։
Առաջին եռյակին հաջորդում են ԱՄՆ–ը, Ֆինլանդիան, Դանիան, Ավստրիան, Ավստրալիան, Կանադան և Նոր Զելանդիան։ 16-րդ տեղում հայտնված Բրիտանիային անցել է Թուրքմենստանը, որտեղ, փաստորեն, ավելի անվտանգ է, առողջ ու մաքուր, քան Մեծ Բրիտանիայում, իսկ աշխատավայր հասնելն էլ կարճ ժամանակ է խլում։
Հարցման արդյունքներով՝ գնողունակության ամենաբարձր մակարդակը Շվեյցարիայում է, իսկ Ճապոնիայում՝ առողջապահության։
Կյանքի որակի բացասական ինդեքս ունեցող երկրների թվում են Վենեսուելան, Մոնղոլիան, Վիետնամը, Եգիպտոսը, Բանգլադեշը և Կամբոջան։ Ռուսաստանը 72–րդ տեղում է, Ուկրաինան՝ 75–րդ։

Туркмения обошла Британию по качеству жизни
Швейцария, Германия и Швеция признаны наиболее подходящими для жизни государствами. Как сообщает «Vestifinance.ru», об этом свидетельствуют результаты онлайн-опроса пользователей, проведенного сайтом «numbeo.com».
Опрос учитывает 7 факторов качества жизни: покупательную способность населения, безопасность, здравоохранение, инфляцию, соотношение цен на недвижимость с уровнем доходов населения, время поездки на работу и обратно, а также экологическую ситуацию.
Наибольшее значение в формуле «Numbeo» имеет экологический фактор; создатели индекса объясняют это тем, что никакие преимущества окружающей среды не могут восполнить чрезмерное загрязнение, на втором месте – безопасность.
После первой тройки в рейтинге в порядке убывания следуют США, Финляндия, Дания, Австрия, Австралия, Канада и Новая Зеландия.
Британские СМИ, ознакомившись с обнародованными результатами, подчеркивали, что Британию, оказавшуюся на 16-м месте (в Европе она девятая), на одну строчку обошла Туркмения. Опрошенные полагают, в частности, что в Туркмении безопаснее, здоровее и чище, чем в Великобритании, а до места работы можно добраться существенно быстрее.
Согласно опросу в Швейцарии отмечен наиболее высокий уровень покупательной способности, а в Японии - самый высокий уровень здравоохранения.
Среди государств с отрицательным индексом качества жизни оказались Венесуэла (замыкающая рейтинг из 86 стран), Монголия, Вьетнам, Египет, Бангладеш и Камбоджа.