Ուկրաինան և ՆԱՏՕ–ն համաձայնագիր են պատրաստում «ռուսական քարոզի» դեմ պայքարելու համար
Ուկրաինան և ՆԱՏՕ–ն ստորագրման են պատրաստում «ռուսական քարոզի» դեմ համատեղ պայքարելու համաձայնագիրը։ Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, ուկրաինական «5–րդ ալիքին» ասել է Ուկրաինայի ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Դմիտրի Կուլեբան։
«Մշակվում է բավական մեծ՝ Ուկրաինայի և ՆԱՏՕ–ի փոխգործակցության աննախադեպ ծրագիր։ Այն պաշտոնական փաստաթուղթ է, որը կստորագրվի Ուկրաինայի և դաշինքի միջև։ Եվ եթե ամեն ինչ հաջող դասավորվի, մոտ ժամանակներս փաստաթուղթը կստորագրվի»,–հայտարարել է Կուլեբան։
Նրա խոսքերով՝ ՆԱՏՕ–ն բավական լրջորեն է վերաբերվում ՌԴ կողմից տեղեկատվական սպառնալիքին։
Ավելի վաղ էլ հայտնի էր դարձել, որ Եվրախորհրդարանը կոչ է արել ավելի մեծ միջոցներ տրամադրել «ռուսական քարոզի» դեմ պայքարելու համար։

Украина и НАТО готовят соглашение по борьбе с «российской пропагандой»
Украина и НАТО готовят к подписанию соглашение по совместной борьбе с «российской пропагандой». Об этом в интервью украинскому «5 каналу» сообщил посол МИД Украины Дмитрий Кулеба, передает «Gazeta.ru».
«Разрабатывается очень большой проект – беспрецедентный для взаимодействия Украины и НАТО... Это официальный документ, который будет подписан между Украиной и альянсом. И если всё сложится, то в ближайшее время документ будет подписан», – заявил Кулеба.
По его словам, НАТО очень серьезно воспринимает информационную угрозу со стороны России.
Ранее стало известно, что Европарламент призвал выделить больше средств на борьбу с «российской пропагандой».