Հռոմի պապը կոկաինի տերևներ կծամի Բոլիվիայում
«The Independent»–ի փոխանցմամբ՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Բոլիվիա իր այցի ժամանակ մտադիր է կոկաինի տերևներ ծամել։
Բոլիվիայի մշակույթի նախարար Մարկո Մաչիկաոյի խոսքերով՝ կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը բնական կոկաինի տերևները կհամտեսի այս հուլիսին։
Այդկերպ պոնտիֆիկոսը, որը ծնունդով Արգենտինայից է, կմիանա Հարավային Ամերիկայի բնիկ ժողովուրդների ավանդույթներին, որոնք կոկաինն օգտագործում են իբրև բնական դեղամիջոց մկանային ցավերի դեմ։
«Մենք պապին կոկաինի թեյ կառաջարկենք կամ մեկ այլ բան տրամադրության համար։ Նա ցանկություն է հայտնել փորձել այդ բույսը»,–ասել է բոլիվիացի նախարարը։
Պարբերականը նշում է, որ անմշակ կոկաինի օգտագործումն օրինականացված է Բոլիվիայում և Անդյան տարածաշրջանի այլ երկրներում։

Папа Римский в ходе визита в Боливию намерен попробовать листья коки
Папа Римский Франциск намерен пожевать листья коки во время визита в Боливию, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на «The Independent».
Глава Католической церкви продегустирует листья природного источника кокаина в ходе своей поездки в Боливию в июле 2015 года, утверждает боливийский министр культуры Марко Мачикао.
Понтифик, который является уроженцем Аргентины, присоединится к традиции коренных народов Южной Америки, использующих коку как природное лекарство от мышечной боли и высотной болезни, пишет издание.
«Мы предложим папе чай из коки или что-нибудь другое для настроения. Он выразил желание попробовать это растение, так что мы будем ждать святого отца для дегустации священных листьев коки», – заявил боливийский министр.
Использование необработанной коки является законным в Боливии и других странах Андского региона, отмечает издание.