Էստոնիայի ԱԳՆ ղեկավարը հրաժարական է տալիս հոր սնանկության պատճառով
Էստոնիայի ԱԳՆ ղեկավար Քեյթ Փենթուս–Ռոզիմաննուսը հրաժարականի դիմում է գրել։ Այս մասին հայտնում է «Գազետա»–ն՝ «Postimees»–ին հղումով։
Փենթուս–Ռոզիմաննուսը նման որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ Թալինի շրջանային դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել հոր ձեռնարկությունը սնանկացնելու համար։
«Ես գիտեմ, որ ճիշտն իմ հոր կողմն է, և ես չեմ արել ոչ մի սխալ բան՝ չնայած մեքենայությունների փորձին և հակառակն ապացուցելուն։ Երեկվա որոշումը ցույց տվեց, որ դատավեճը կշարունակվի, նշանակում է՝ կխլի իմ ժամանակի մի մասը»,–ասել է նախարարը։
Դիվանագետի խոսքերով՝ հրաժարական ներկայացնելու որոշումը բխում է պետական և համաեվրոպական քաղաքական ինստիտուտների նկատմամբ հարգանքի զգացումից։

Глава МИД Эстонии уходит в отставку из-за банкротства отца
Министр иностранных дел Эстонии Кейт Пентус-Розиманнус отправила прошение об отставке, сообщает «Gazeta.ru».
Такое решение Пентус-Розиманнус приняла после того, как окружной суд Таллина признал ее ответчиком по делу о банкротстве предприятия ее отца.
«Я знаю, что правда на стороне моего отца, и я не сделала ничего плохого или неправильного, несмотря на попытки манипулирования и доказательств обратного. Вчерашнее решение показало, что судебная тяжба будет продолжаться, а значит, будет занимать часть моего времени», – заявила министр.
По словам дипломата, решение уйти в отставку было продиктовано уважением к государственным и общеевропейским политическим институтам.