Ռոուհանին Իրանի ԱԳՆ–ին է հանձնել «վեցնյակի» հետ գործարքի պայմանները
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին ստորագրել և կատարման համար Իրանի ԱԳՆ–ին և Ատոմային էներգիայի կազմակերպությանն է փոխանցել իրանական միջուկային բանակցությունների շրջանակներում երկրի իրավունքների պաշտպանության մասին օրենքը։
Ինչպես գրում է «Գազետա»–ն՝ «Tasnim News Agency»–ին հղումով, օրինագիծը խորհրդարանը հավանության էր արժանացրել հունիսի 23-ին. օրենքի ընդունմանը կողմ է քվեարկել 244 խորհրդարանականից 213–ը։
Համաձայն օրենքի տեքստի՝ Իրանն ընդունում է միջազգային միջնորդների վեցնյակի համաձայնեցրած պայմաններն այն դեպքում, եթե երկրի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկվեն նույն օրը։
Բացի այդ, օրենքի տեքստում նշվում է, որ խաղաղ միջուկային տեխնոլոգիաների վրա սահմանափակումները չեն տարածվում։

Роухани передал в МИД Ирана условия сделки с «шестеркой»
Президент Ирана Хасан Роухани подписал и передал для исполнения в МИД Ирана и организацию по атомной энергии закон о защите прав страны в рамках иранских ядерных переговоров. Об этом сообщает «Tasnim News Agency».
Законопроект был одобрен иранским парламентом 23 июня, за принятие закона проголосовали 213 парламентариев из 244.
Согласно тексту закона, Иран принимает согласованные условия «шестерки» международных посредников в том случае, если санкции в отношении страны снимаются в тот же день.
Кроме того, в тексте закона прописано, что ограничения на мирные ядерные технологии распространяться не будут.