Օբաման ներման հրամանագիր է ստորագրել (տեսանյութ)
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման ներման հրամանագիր է ստորագրել թմրանյութեր պահելու համար բանտում հայտնված 46 կալանավորի ազատ արձակելու համար:
Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում տեղադրված տեսանյութում Օբաման հայտարարել է, որ ամեն տարի երկիրը ստիպված է մոտ 80 մլրդ դոլար ծախսել ոչ բռնության համար դատապարտվածների վրա, ինչը հասարակության մեջ դժգոհության մեծ ալիք է բարձրացնում: Ըստ Օբամայի՝ շատերը, որոնց նա ներում է շնորհել, դատապարտված էին տասնյակ տարիների ազատազրկման, ինչը համապատասխան չէ կատարված հանցագործություններին:
«ԱՄՆ-ը երկրորդ հնարավորության երկիր է», - հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը Ֆիլադելֆիա այցից առաջ, որտեղ նա պատրաստվում է քննարկել դատական համակարգի հնարավոր բարեփոխումները:

Обама помиловал 46 осужденных по наркотическим делам (видео)
Президент США Барак Обама подписал указ о помиловании 46 заключенных, попавших в тюрьму за хранение наркотиков. Обращение президента опубликовано на сайте Белого дома, сообщает «Gazeta.ru».
В своем видеообращении Обама заявил, что страна тратит ежегодно порядка $80 млрд на тюремное содержание осужденных за ненасильственные преступления, что вызывает недовольство в обществе.
По словам президента, многие из тех, кого он помиловал, были осуждены годы или даже десятки лет назад по наркотическим делам. Часть из них получили 20-летние сроки, а 14 человек – пожизненное заключение. Обама отметил, что такое наказание неадекватно совершенным преступлениям.
«Америка – страна вторых шансов», – заявил Обама, подчеркнув, что помилованные заслуживают второй шанс.
Это сообщение Белый дом сделал в преддверии выступления Обамы в Филадельфии, где он намерен поделиться идеями о реформе уголовного правосудия.