Ճապոնիայում տիրանոզավրի 81 մլն տարվա ժանիքներ են գտել (լուսանկար)
«Wall Street Journal»–ի փոխանցմամբ՝ ճապոնական Նագասակի պրեֆեկտուրայում աշխատող հնագետները հայտնաբերել են դինոզավրի երեք քարացած ատամ՝ 81 մլն տարվա վաղեմության։ Ճապոնացի գիտնականների խոսքերով՝ «Յուրայի դարաշրջանի այգու» տիրանոզավրն ավելի փոքր է եղել դրա համեմատ։
Պատմաբանները ենթադրում են, որ հնագույն գիշատիչը, որի ատամները ներկայումս ուսումնասիրվում են, հնարավոր է՝ 10 մ–ից ավելի երկարություն է ունեցել։ Երեք ժանիքներից ամենամեծի լայնությունը 38 մմ է, բարձրությունը՝ 82 մմ։ Հնագետների կարծիքով դրանք տիրանոզավրի ստորին ծնոտի ատամներն են։
Գտածոները հուլիսի 17–ին կցուցադրվեն Նագասակիի Գիտական թանգարանում։
Սա առաջին դեպքը չէ, որ Ճապոնիայի տարածքից գիտնականները տիրանոզավրի ժանիքներ են պեղում. պարզապես նախորդ նմուշներն ավելի փոքր են եղել։
Հայտնի է, որ տիրանոզավրերն ապրել են Ասիայում և Հյուսիսային Ամերիկայում ուշ կավճե դարաշրջանի երկրորդ կեսին։

Ученые обнаружили останки зубов динозавра возрастом около 81 млн лет (фото)
Археологи, работающие на территории японской префектуры Нагасаки, обнаружили три окаменевших зуба динозавра, чей возраст, по словам ученых, составляет около 81 миллиона лет. Японцы говорят, что тираннозавр из «Парка Юрского периода» был меньше, чем тот, чьи останки они откопали, сообщает «Wall Street Journal».
Историки полагают, что древний хищник, зубы которого они в настоящий момент изучают, мог быть больше 10 метров в длину. Ширина самого большого из трех найденных японцами клыков составляет 38 миллиметров в ширину и 82 миллиметра в высоту. Археологи считают, что это зубы из нижней челюсти тираннозавра.
«Мы не сомневаемся, что эта находка свидетельствует о том, что много миллионов лет назад территория Нагасаки примыкала к Большой земле», – заявил представитель палеонтологического музея префектуры Фукуи Кадзунои Мията.
Найденные останки будут выставлены 17 июля в Научном музее Нагасаки, а их слепки – в Музее динозавров префектуры Фукуи. Ранее на японских островах ученые уже находили зубы тираннозавров, однако те экземпляры были гораздо меньше нынешней находки.