ԵՄ–ն պաշտոնապես հաստատել է Հունաստանին տրվող վարկի չափը՝ 7,2 մլրդ եվրո
«Այս պայմանագիրը՝ հավանության արժանացած ԵՄ 28 երկրի կողմից, հնարավորություն կտա Հունաստանին խուսափել դեֆոլտից։ Միջոցները կփոխանցվեն երկուշաբթի»,– «Bloomberg»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ եվրագոտու երկրների ֆինանսների նախարարները հավանություն են տվել Աթենքին 7 մլրդ եվրոյի չափով բրիջ վարկ տրամադրելուն։ Սակայն պաշտոնական հայտարարությունը նախատեսվել է ուրբաթ՝ որոշման տեխնիկական մանրամասների մշակումից, ինչպես նաև Հունաստանի հետ օգնության երրորդ փաթեթի շուրջ բանակցությունների վերականգնման մասին պայմանագրի՝ եվրոպական պետությունների խորհրդարանների կողմից հաստատվելուց հետո։
Բրիջ վարկը հնարավորություն կտա Հունաստանին երկուշաբթի պարտքից 3,5 մրդ եվրո վճարել Եվրոպական կենտրոնական բանկին։

Евросоюз утвердил выделение Греции бридж-кредита на 7,2 млрд евро
Евросоюз утвердил выделение Греции бридж-кредита в размере 7,2 млрд евро, который поможет стране избежать дефолта по предстоящим платежам и дотянуть до выделения ей третьего пакета финансовой помощи, сообщает «Интерфакс».
«Это соглашение, поддержанное 28 странами ЕС, позволит Греции избежать немедленного дефолта», – заявил вице-председатель Еврокомиссии Валдис Домбровскис.
Платеж поступит в распоряжение Греции к понедельнику, отметил он.
Бридж-кредит позволит Греции выплатить в понедельник 3,5 млрд евро по долгу перед Европейским центральным банком (ЕЦБ), а также погасить просроченную задолженность перед Международным валютным фондом (МВФ). Кроме того, он даст стране возможность остаться на плаву в период обсуждения руководством страны деталей третьей программы помощи.