Ավստրալիայի իշխանությունները ծրագրում են 2 մլն թափառական կատու ոչնչացնել
Ավստրալական իշխանությունները պատերազմ են հայտարարել փողոցային կատուներին։ Մինչև 2010թ. ծրագրվում է ոչնչացնել 2 մլն թափառող կատու։
«News.com.au»–ի փոխանցմամբ՝ շրջակա միջավայրի հարցերով նախարար Գրեգ Հանթը նման որոշումը պատճառաբանել է կատուների՝ որոշ կենդանիների գոյությանը սպառնալու փաստով, որոնք առանց այդ էլ ոչնչացման շեմին են։
«Ես ուզում եմ, որ մինչև 2020թ. 2 մլն փողոցային կատու ոչնչացվի, որպեսզի նրանցից ազատ 5 կղզի և 10 տարածք հայտնվի մայրցամաքում»,–հայտարարել է նախարարը։
200 տարի առաջ Ավստրալիա կատուներ են տարել Եվրոպայի գաղթականները։ Այդ ժամանակից ի վեր՝ կատուներն արագորեն բազմացել են ոչ միայն Ավստրալիայում, այլև Նոր Զելանդիայում։ Ըստ որոշ տվյալների՝ ներկայումս երկրում 20 մլն վայրի կատու է ապրում, որոնք օրական 75 հազ տարբեր տեսակի կենդանիներ են սպանում։ Օրինակ՝ ոչնչացել է կաթնասունների 29 տեսակ։ Եվս 1,8 հազ տեսակ կենդանի գտնվում է բնաջնջման եզրին։
Սակայն պետք է նշել, որ ավստրալական իշխանությունների էկոլոգիական քաղաքականությունը բավական տարօրինակ է. վերջերս Վիկտորիա նահանգի շրջակա միջավայրի հարցերով նախարարը հայտարարել էր, որ վերջին երկու տարում նահանգում գործել է կոալաների թիվը կրճատող ծրագիր։ Միայն Ավստրալիայում ապրող այդ կենդանիներին քնեցրել են, որպեսզի կրճատեն նրանց պոպուլյացիան և փրկեն էվկալիպտների անտառը։

Власти Австралии планируют уничтожить 2 миллиона бродячих кошек
Австралийские власти объявили войну уличным кошкам. До 2020 года планируется уничтожить два миллиона бродячих животных, сообщает «News.com.au». Такое решение министр по делам окружающей среды Грег Хант принял из-за того, что кошки угрожают некоторым видам животных, которые и так находятся под угрозой исчезновения.
«Я хочу, чтобы 2020 году два миллиона уличных кошек были уничтожены, чтобы появились пять свободных от них островов и 10 территорий на материке», – заявил министр.
Кошек завезли в Австралию переселенцы из Европы порядка 200 лет назад. С тех пор животные широко распространились не только в Австралии, но и в Новой Зеландии. Согласно одному из исследований, сейчас в стране живут 20 миллионов диких кошек, которые ежедневно убивают 75 тысяч животных других видов.
Из-за кошек Австралия уже потеряла 29 видов млекопитающих. Еще 1,8 тысячи видов животных, обитающих там, находятся под угрозой вымирания.
Экологическая политика австралийских властей выглядит довольно странно в свете недавнего признания руководства штата Виктория. Министр штата по делам окружающей среды заявила в марте 2015-го, что последние два года в штате работала программа по сокращению численности коал. Этих животных, обитающих только в Австралии, усыпляли, чтобы сократить их популяцию и спасти эвкалиптовый лес.