Ռուս միլիարդատերը 100 մլն դոլար կծախսի այլմոլորակայինների որոնումների վրա (տեսանյութ)
«DST Global» և «Mail.ru Group» ընկերությունների սեփականատեր, ռուսաստանցի միլիարդատեր Յուրի Միլները որոշել է իր ներդրումն անել այլմոլորակայիններին հայտնաբերելու գործում՝ ստեղծելով «Breakthrough Listen» նախագիծը, որի վրա ծախսվելու է մոտ 100 մլն դոլար:
«Reuters»-ի փոխանցմամբ` այդ նպատակով տղամարդը գիտնականների մի խումբ է հավաքել, որոնք գերհզոր դիտակների միջոցով պետք է որսան տիեզերքից եկող բոլոր ազդանշանները:
Նշվում է, որ գերհզոր սարքավորումների շնորհիվ գիտնականները հնարավորություն կունենան մեկ օրվա ընթացքում վերլուծել այնքան տեղեկություններ, որքան առաջ վերլուծում էին 1 տարվա ընթացքում:
Միլների խոսքերով՝ այլմոլորակայիններին հայտնաբերելու գաղափարով նա վարակվել է դեռ 10 տարի առաջ, երբ կարդացել է Կառլ Սագանի «Խելացի կյանքը տիեզերքում» գիրքը:
Գործարարը կարծում է, որ այլմոլորակայինները կարող են մեզ շատ օգտակար գիտելիքներ փոխանցել, այդ թվում նաև այն մասին՝ ինչպես, օրինակ, ճիշտ բաշխել և օգտագործել բնական ռեսուրսները:
«Իսկ եթե մենք, այնուամենայնիվ, միայնակ ենք տիեզերքում, մենք պետք է սովորենք գնահատել այն, ինչ ունենք, քանի որ պահեստային տիեզերք չունենք», - ասել է Միլները:
Իր նախագծի մասին գործարարը պատմել է Լոնդոնում ընթացող կոնֆերանսի ժամանակ, որին մասնակցել է նաև լեգենդար գիտնական Սթիվեն Հոքինգը, ով ռուսաստանցի միլիարդատիրոջ նախաձեռնությունը շատ է կարևորել։ Ըստ Հոքինգի` եթե նախագիծը նույնիսկ որևէ արդյունք չտա, շատ հետաքրքիր փորձ կլինի, որը կարող է հուշել, թե որտեղ է պետք փնտրել այլմոլորակայիններին։

Российский миллиардер потратит 100 миллионов долларов на поиски инопланетян (видео)
Российский миллиардер Юрий Мильнер решил выделить 100 миллионов долларов на проект «Breakthrough Listen» по поиску инопланетной жизни. Как передает «Vesti.ru», бизнесмен собрал команду астрономов, которым предстоит ловить сигналы из космоса с помощью мощнейших радиотелескопов.
По словам самого Мильнера, он увлекся идеей поиска внеземного разума в 10 лет, когда прочел книгу Карла Сагана «Разумная жизнь во Вселенной». По мнению бизнесмена, инопланетные цивилизации, возможно, могли бы научить нас многим важным вещам – например, как распределять и рационально использовать природные ресурсы. «Если же мы одни во вселенной, мы должны дорожить тем, что у нас есть. Запасной Вселенной у нас нет», – сказал он.
По словам Мильнера, компьютерная сеть, созданная в рамках его проекта, будет обрабатывать за день больше информации, чем раньше ученые могли обработать за год. Он ожидает, что в ближайшие 10 лет астрономы попытаются поймать радиосигналы не только в нашей галактике, но и в сотне ближайших галактик.
О своем проекте Мильнер рассказал на конференции в Лондоне, где присутствовали такие знаменитые ученые, как Стивен Хокинг. Последний отметил, что считает инициативу российского миллиардера очень важной. Он убежден, что где-то во Вселенной должны быть свидетельства разумной жизни. По мнению Хокинга, даже если эта работа не приведет к обнаружению инопланетян, это все равно будет очень интересный опыт, который, к тому же, позволит более точно обозначить, где искать внеземную жизнь.