ՌԴ ԱԳՆ–ն կեղծավորություն է համարում ԱՄՆ–ի «անհանգստությունը»
ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունը ակնհայտ կեղծավորություն է համարում ԱՄՆ պետքարտուղարության «խոր անհանգստությունը» Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի՝ երկրում անցանկալի կազմակերպություն ճանաչվելու կապակցությամբ։ Այս մասին ասվում է գերատեսչության կայքում։
«Ուրիշ որտե՞ղ, եթե ոչ Վաշինգտոնում պետք է հայտնի լինի, թե ինչ է թաքնված նման կազմակերպության խաբուսիկ անվանման տակ, որը միայն թղթի վրա է համարվում ոչ պետական, իսկ իրականում ստեղծման օրվանից գոյատևում է ԱՄՆ բյուջեի հաշվին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ ԱԳՆ–ի կարծիքով հիմնադրամի հիմնական նախագծերն ուղղված էին տարբեր միջոցներով ներքին դրության քայքայմանն այն երկրներում, որոնք փորձում են անկախ գիծ տանել՝ ելնելով սեփական ազգային շահերից, այլ ոչ թե Վաշինգտոնի թելադրանքով։
Նշվում է նաև, որ երկրում առաջվա պես գնահատվում են այն կազմակերպությունները, որոնց գործունեությունը նպաստում է ժողովրդավարության զարգացմանը։

МИД России называло беспокойство США лицемерием
Министерство иностранных дел России считает явным лицемерием «глубокую озабоченность» американского Госдепартамента в связи с признанием Национального фонда содействия демократии нежелательной организацией. Об этом сообщается на сайте внешнеполитического ведомства.
«Где, как не в Вашингтоне, должно быть известно, что скрывается за обманчивым названием данной организации, которая лишь на бумаге числится негосударственной, а в действительности с момента создания существует на деньги из бюджета США, в том числе выделяемые по линии разведывательных органов», – говорится в сообщении.
По мнению российского МИД, основные проекты фонда были направлены «на расшатывание различными способами внутренней ситуации в тех государствах, которые пытаются проводить независимую линию в соответствии с собственными национальными интересами, а не по указке из Вашингтона».
Также в ведомстве подчеркнули, что в стране по-прежнему ценится работа организаций, которые осуществляют деятельность, направленную на развитие демократии.