Այծերն աշխատանքի են գնացել Կոնգրեսի գերեզման (տեսանյութ)
Մոլախոտերի դեմ պայքարի ինքնատիպ ձև է մտածել ԱՄՆ Կոնգրեսի գերեզմանատան ղեկավարությունը։ Ավելորդ բուսականությունը ոչնչացնում են այծերը։ 30 կենդանուց բաղկացած հորանը 2 շաբաթվա ընթացքում «հերթափոխով» աշխատելով՝ մաքրում է տարածքը մոլախոտերից և վայրի խաղողի թփերից։
Պարզվել է՝ նման մեթոդը ոչ միայն էկոլոգիապես է արդյունավետ, այլ նաև տնտեսապես։ Պաշտոնյաները հաշվարկել են, որ այծերին «վարձելը» շատ ավելի էժան է, քան մարդկանց վճարելը։
Վաշինգտոնոմ Կոնգրեսի պատմական գերեզմանատունը, հիմնադրված 1807թ., գործում է առ այսօր։ Այստեղ թաղված է ավելի քան 65 հազ մարդ, այդ թվում՝ սենատորներ, կոնգրեսականներ, ամերիկյան պատերազմի վետերաններ, ԱՄՆ փոխնախագահներ Ջորջ Քլինթոնը, Էլբրիջ Ջերրին, ՀԴԲ առաջին տնօրենը և այլք։

Козы вышли на работу на кладбище Конгресса (видео)
Необычный способ борьбы с сорняками применяет руководство кладбища Конгресса в США. Лишнюю растительность уничтожают козы, сообщает «Gazeta.ru».
Стадо из 30 животных за две недели, «работая» посменно, очищает территорию от сорняков и дикого винограда. Такой метод уже показал себя не только как более экологичный, но и как более экономичный.
Чиновники подсчитали, что «нанять» коз значительно дешевле, чем платить за работу людям. Кладбище Конгресса в Вашингтоне – историческое и ныне действующее – основано в 1807 году. Здесь похоронены более 65 тыс. человек, среди которых сенаторы и конгрессмены, ветераны американских войн, вице-президент США Джордж Клинтон, занимавший эту должность в 1805–1812 годах, вице-президент Элбридж Джерри, первый директор ФБР Джон Эдвард Гувер.