Թուրքիայում ձերբակալված բրիտանացի լրագրողներին մեղադրել են ահաբեկչության մեջ
Թուրքիայի իշխանությունները երկրի հարավ–արևելքում ձերբակալված բրիտանացի երկու լրագրողի կասկածում են ահաբեկչական կազմակերպության համար աշխատելու մեջ։ Այս մասին գրում է «Բի–Բի–Սի»–ն։
Դիարբեքիրի դատարանի վճռով՝ լրագրողները կալանքի տակ կմնան գործը քննելուց հետո։ Նմանատիպ մեղադրանք է ներկայացվել նաև իրաքցի մի թարգմանչի, որն աշխատել է լրագրողների հետ։ Նկարահանող խմբի վարորդն ազատ է արձակվել։
Ձերբակալվածներին մեղադրել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման և «Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության» անջատողականների հետ համագործակցելու մեջ։ Իր հերթին «Vice News»–ը հայտարարություն է տարածել, որում անհիմն է համարել իր աշխատակիցներին ներկայացված մեղադրանքները։

Задержанных в Турции британских журналистов обвинили в терроризме
Власти Турции предъявили обвинение в работе на террористическую организацию двум британским журналистам, которые были задержаны на юго-востоке страны, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на ВВС.
Данное решение принял суд провинции Диярбакыр, решивший оставить журналистов под стражей после рассмотрения их дела. Аналогичное обвинение было также предъявлено иракскому переводчику, работавшему вместе с журналистами. Водитель съемочной группы был отпущен.
Задержанным предъявлено обвинение в сотрудничестве с террористической группировкой «Исламское государство» и Рабочей партии Курдистана. В связи с происшедшим портал «Vice News» сделал заявление, в котором назвал необоснованными обвинения против своих работников.