Դանիայի ֆիննախը դեմ է «Գազպրոմի» կողմից երկրի խոշորագույն էներգաընկերության գնմանը
Դանիայի ֆինանսների նախարար Քլաուս Յորթ Ֆրեդրիքսենը դեմ է միջազգային այնպիսի խոշոր խաղացողների կողմից, որոնցից է «Գազպրոմը», երկրի «DONG Energy» խոշորագույն էներգետիկ ընկերության պետփաթեթի սեփականաշնորհմանը։ Այս մասին նա հայտնել է «Bloomberg»–ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքերով՝ նոր կառավարությունը ծրագրում է մինչև 2017 թ. վերջ բաժնետոմսերի առաջնային վաճառք կազմակերպել, որի ժամանակ կսեփականաշնորհվի ընկերության բաժնետոմսերի փաթեթի 58%–ը։
«Նշեմ, որ ուրախ չեմ լինի, եթե պետական ակտիվները ձեռք բերի «Գազպրոմը» կամ նմանատիպ այլ գնորդ»,–ասել է նախարարը։
Անցյալ տարի «DONG Energy»–ի պետական բաժնետոմսերը 1,5 մլրդ դոլարով ամերիկյան «Goldman Sachs» բանկային խմբին և դանիական կենսաթոշակային երկու հիմնադրամներին վաճառելը մեծ աղմուկ բարձրացրեց երկրում, որը հանգեցրեց դանիական կառավարության պառակտման։

Минфин Дании против покупки «Газпромом» акций крупнейшей в стране энергокомпании
Министр финансов Дании Клаус Йорт Фредриксен выступает против участия крупных мировых игроков, таких как «Газпром», в процессе приватизации госпакета крупнейшей в стране энергетической компании «DONG Energy». Об этом он заявил в интервью «Bloomberg».
По его словам, новое правительство планирует провести IPO до конца 2017 года. В ходе приватизации будет реализован пакет акций компании в размере 58%. «Выражая мою личную точку зрения, скажу, что не буду рад, если государственные активы приобретет «Газпром» или аналогичный покупатель», – сказал министр.
В прошлом году из-за сделки по продаже госакций «DONG Energy» на сумму $1,5 млрд американской банковской группе «Goldman Sachs» и двум пенсионным фондам Дании разгорелся скандал, в результате которого произошел раскол датского правительства.