Սահակաշվիլին չի տեսնում իրեն վարչապետի պաշտոնում
Օդեսսայի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ չի պատկերացնում իրեն Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնում։
«Կարծում եմ՝ Ուկրաինայի վարչապետն այս շրջանում պետք է լինի այն մարդը, որն առաջին հերթին լավ գլուխ է հանում ֆինանսական հարցերից, ֆինանսական համակարգից։ Դրա հետ մեկտեղ՝ նա պետք է կարգին մարդ լինի և չունենա օլիգարխիկ հետաքրքրություններ։ Ես այդպիսին եմ։ Բայց կարծում եմ, որ կան մարդիկ, որ ինձնից լավ են գլուխ հանում այդ և նմանատիպ այլ հարցերից»,–«ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Սահակաշվիլին։
Նահանգապետի խոսքերով՝ ներկայումս իշխանությունն Ուկրաինայում «ամբողջովին կաթվածահար է», և զգացվում է երկրի խորհրդարանի վերաձևավորման անհրաժեշտությունը։
Ավելի վաղ «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության փոխղեկավար Ֆրանց Կլինցևիչը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահի կայքում Սահակաշվիլիին վարչապետ նշանակելու մասին խնդրագիրը Պորոշենկոյի «խորամանկ հնարքն է»։

Саакашвили не видит себя на посту премьер-министра
Губернатор Одесской области Михаил Саакашвили заявил, что не представляет себя на посту премьер-министра Украины, передает ТАСС.
«Я думаю, что премьер-министром Украины на этом этапе должен быть тот человек, который в первую очередь хорошо разбирается в финансовых вопросах, детально в финансовой системе и при этом он должен быть порядочным. И полностью защищенным от олигархических интересов. Это у меня есть. Но я думаю, что есть люди, которые лучше меня разбираются в этих вопросах и во многих других деталях», – сказал он.
По словам Саакашвили, в данный момент власть на Украине «полностью парализована» и нуждается в полном перезапуске правительства страны на всех уровнях.