Ֆրանսիացի ֆերմերները տրակտորներով «գրոհել են» Փարիզը (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի փողոցներ է դուրս եկել ավելի քան 1,5 հազ տրակտոր. գյուղատնտեսները բողոքում են մեծ ծախսերից և գների աճից։ Այս մասին գրում է «The Guardian»–ը։
Ֆերմերները մտադիր են հասնել Ազգի հրապարակ, որտեղ բողոքի ցույց կիրականացնեն։ Գյուղատնտեսները դժգոհ են, որ իշխանությունները չեն կարողանում հաղթահարել գյուղատնտեսության ոլորտի ճգնաժամը. մի քանի շրջաններում տնտեսությունների մոտ 20%-ը սնանկության եզրին է։
Բողոքարարները պահանջում են զգալիորեն նվազեցնել հարկերը, սոցիալական պահումները, բարձրացնել գնման գները, չեղարկել էկոլոգիայի որոշ նորմեր, որոնք հանգեցնում են իրենց արտադրանքի թանկացման։ Բացի այդ, նրանք անբավարար են համարում հուլիսին կառավարության հայտարարած արտակարգ օգնության ծրագիրը՝ պահանջելով սուբսիդիաների ավելացում և ձեռնարկված միջոցառումների երկարաձգում:
Նշվում է, որ թեև տրակտորները մեծապես դժվարացրել են շարժը մայրաքաղաք տանող 6 ավտոմայրուղիներում, այդուհանդերձ, 1,5 հազ գյուղտեխնիկայի ներկայությունը քաոս չի առաջացրել. բնակիչները նախապես իմացել են միջոցառման մասին և օգտվել հանրային տրանսպորտից։
Ֆերմերների ակցիան դարձել է գյուղատնտեսների և իշխանության միջև ամիսներ առաջ ծագած հակամարտության բարձրակետը։
Հուլիսին կառավարությունը 600 մլն եվրո արժողությամբ արտակարգ փաթեթ էր մշակել հարկային բեռը թեթևացնելու համար, սակայն այդ գումարը չէր գոհացրել գյուղատնտեսներին։
Երկրի վարչապետ Մանուել Վալսը խոստացել է մեծացնել օգնության փաթեթը ևս 85 մլն եվրոյով, պարտքերի մարման մորաթորիում կիրառել և կրճատել գյուղատնտեսությունների սոցիալական ծախսերը։

Сотни протестующих фермеров вошли в Париж на тракторах (видео)
На улицы Парижа въехали более 1,5 тысяч фермеров на тракторах, которые протестуют против высоких расходов и увеличения цен, передает «Gazeta.ru».
Фермеры приехали со всей страны по ряду причин, называются и изменение привычек потребителей, и российское эмбарго, и уменьшение спроса со стороны Китая, и высокие стандарты экологической безопасности.
«В конце концов, на нас лежат выплаты, налоги, экологические стандарты, который становятся просто сумасшедшими», – заявил журналистам Бруно Жаке, один фермеров, который приехал с сыновьями из деревни в центральной части Франции.
По словам фермера, правила о том, как ему надо сажать, и какие удобрения использовать, придумали «эти зеленые из города, которые не увидят разницы между кроликом и курицей».
Акция в Париже стала кульминацией конфликта фермеров и властей, который начался несколько месяцев назад. В ответ на требования сельскохозяйственной отрасли, правительство страны в июле обнародовало экстренный пакет помощи в €600 млн, который пойдет на налоговые льготы и гарантии по кредитам. Фермеры не были устроены суммой.
После протестов и блокировки тракторами столичных улиц французский премьер Мануэль Вальс пообещал увеличить пакет помощи еще на €85 млн, ввести мораторий на выплату долгов и сократить социальные расходы фермерских хозяйств.
Отмечается, что 1,5 тыс. единиц сельхозтехники на улицах французской столицы не создали хаоса на дороге, потому что жители знали о мероприятии заранее и воспользовались общественным транспортом.