ԻՊ զինյալները հուղարկավորության երեք աշտարակ են պայթեցրել Փալմիրայում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինլաները Փալմիրայում հուղարկավորության երեք աշտարակ են պայթեցրել։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը՝ Սիրիայի հնագույն հուշարձանների պաշտպանությամբ զբաղվող պետական գործակալության ղեկավար Մաամուն Աբդուլքարիմի հայտարարությանը հղումով։
Ավերված շինությունները կառուցվել էին մ. թ. ա. 103–44թթ.։
Աբդուլքարիմի խոսքերով՝ զինյալները ոչնչացրել են այն աշտարակները, որոնք ամենալավն էին պահպանվել մինչև մեր օրերը։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 1–ին ՄԱԿ–ը հաստատեց Բելա անտիկ տաճարի կործանման մասին ստացված տեղեկատվությունը, իսկ մի շաբաթ առաջ ԶԼՄ–ն հայտնեց Բաալ–Շամինա տաճարի ոչնչացման մասին։
Օգոստոսի 19–ին էլ ԻՊ զինյալները հնագույն քաղաքի կենտրոնական հրապարակում մահապատժի էին ենթարկել Փալմիրայի հնությունների համալիրի գլխավոր պահապան Հալեդ Ասադին։
Նշենք, որ ս. թ. մայիսին ԻՊ կողմից զավթված Փալմիրան ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ի համաշխարհային ժառանգության ցանկ։

Боевики ИГ уничтожили три погребальные башни в Пальмире
Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) взорвали три погребальные башни в Пальмире. Об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на заявление главы сирийского государственного агентства по охране древних памятников Маамуна Абдулкарима.
Утраченные строения были возведены в период с 103 по 44 год до нашей эры, в их числе башня-гробница Элабеля. По словам Абдулкарима, боевики уничтожили башни, которые лучше других сохранились до наших дней.
1 сентября ООН подтвердила информацию о разрушении античного храма Бэла, а неделей ранее СМИ сообщили о взрыве храма Баал-Шамина. 19 августа появилась информация о том, что боевики ИГ казнили на центральной площади древнего города главного смотрителя Пальмиры Халеда Асаада.