Թայլանդի Ազգային խորհուրդը չեղարկել է նոր Սահմանադրության նախագիծը
Բարեփոխումների հարցերով Ազգային խորհրդի անդամները, որը ստեղծվել էր Թայլանդի ռազմական իշխանությունների կողմից՝ քաղաքական և սոցիալական բարեփոխումների նախագծեր մշակելու նպատակով, չեղարկել են նոր Սահմանադրության նախագիծը։
Փաստաթղթին դեմ է քվեարկել խորհրդի 135, կողմ՝ 105, ձեռնպահ՝ 7 անդամ։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Թայլանդում ժամանակավոր Սահմանադրությունն ուժի մեջ է մտել անմիջապես 2014թ. մայիսի պետական հեղաշրջումից հետո, երբ ռազմական գործիչները տապալեցին վարչապետ Յինգլակ Չինավաթի կառավարությունը։ Ռազմական ղեկավարությունը խոստացավ «իշխանությունը վերադարձնել ժողովրդին» բարեփոխումների ծրագրի մշակումից և գործի դնելուց հետո, որոնք կոչված էին հետագայում թույլ չտալ նմանատիպ մասշտաբի քաղաքական հակամարտություններ։ Հիմնական բարեփոխումներից մեկն էլ համարվում է «մշտական» Սահմանադրության ստեղծումը։

Тайский совет по реформам отклонил проект новой конституции
135 делегатов совета высказались против проекта, 105 проголосовали за. Проект был представлен военным правительством страны, которое и созвало конституционный орган. Ожидалось, что совет утвердит предложенный проект.
В совете сочли проект конституции недемократическим, так как он предусматривает возможность созыва экстренного военного органа, который берет на себя полномочия правительства в случае «национального кризиса».
В то же время решение совета продлевает правление военного правительства на полгода и откладывает демократические выборы на неопределенный срок. По оценкам экспертов, голосование состоится лишь в 2017 году.