Ռումինիան պատրաստ չէ ընդունել բոլոր փախստականներին ԵՄ պարտադիր քվոտայով
Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է կամավոր սկզբունքով առավելագույնը 1785 ներգաղթյալ ընդունել ԵՄ–ում փախստականների ճգնաժամը լուծելու համար, բայց հանդես է գալիս ցանկացած պարտադիր քվոտայի դեմ։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը։
ԵՄ ծրագրի շրջանակներում Իտալիայից, Հունաստանից և Հունգարիայից ԵՄ մյուս երկրներ պետք է տեղափոխվի ընդհանուր առմամբ մինչև 160 հազ ներգաղթյալ։ Համաձայն այդ ծրագրի՝ Ռումինիան պետք է ընդունի 6 351 ներգաղթյալ։
«Մենք կարող ենք այդ հարցը խաղաղ ձևով լուծել և պատասխանատու ու կարեկցաբար վերաբերվել այն երկրներին, որոնք բազմաքանակ ներգաղթյալներ են ընդունել։ Չեմ կարծում, որ պարտադիր քվոտաները հարցի լուծում են»,–ասել է Յոհաննիսը՝ հավելելով, որ իր երկիրն ի վիճակի է ընդունել ոչ ավելի, քան 1 785 մարդու։
Հարցին՝ կարո՞ղ են արդյոք ներգաղթյալները հատել երկրի սահմանը մոտ օրերս, նախագահը պատասխանել է՝ այդպիսի բան չի կարող տեղի ունենալ, քանի որ Ռումինիան շենգենյան գոտում չէ, և ներգաղթյալները ստիպված կլինեն որոշակի կանոնների հետևել, եթե ուզում են այդ երկիր հասնել։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Սլովակիայի ԱԳՆ–ն պնդում է կամավոր մոտեցում ցուցաբերել ներգաղթյալներին ընդունելու հարցում։

Румыния выступила против обязательных квот ЕС по мигрантам
Президент Румынии Клаус Йоханнис заявил, что страна сможет принять максимум 1785 мигрантов по добровольной системе для решения кризиса беженцев в Европейском союзе, но выступает против любых обязательных квот, сообщает «Reuters».
В рамках плана ЕС, из Италии, Греции и Венгрии в другие страны Евросоюза должны быть перевезены и приняты в общей сложности до 160 тыс. мигрантов. Румыния, согласно этому плану, должна принять 6351 мигранта.
«Мы можем решить этот вопрос спокойно и ответственно и сочувственно отнестись к тем странам, которые приняли огромное количество беженцев. Я не думаю, что обязательные квоты будут решением», – сказал Йоханнис. Он добавил, что страна способна принять не более 1785 человек.
На вопрос о том, смогут ли мигранты пересечь границу страны в ближайшие дни, глава государства ответил, что «это не может произойти», так как Румыния не входит в шенгенскую зону и «мигрантам будет необходимо соблюсти определенные правила, если они хотят попасть» в страну.
Ранее сообщалось, что МИД Словакии настаивает на добровольном подходе к принятию беженцев, которые хотят получить убежище.