Քադիրով. «ՌԴ–ից զինյալների պատրաստմանը հակազդելու ծրագիր ուրվագծված է»
Սիրիայում ՌԴ–ից և ԱՊՀ երկրներից զինյալների պատրաստությանը հակազդելու ծրագիր ուրվածգված է։ Այս մասին «ВКонтакте»–ի իր էջում գրել է Չեչնիայի առաջնորդ Ռամզան Քադիրովը։
«Ես Հյուսիսային Կովկասի իմ գործընկերների, ինչպես նաև Անվտանգության դաշնային ծառայության և այլ հատուկ ծառայությունների հետ սերտ համագործակցությամբ հանձնարարել եմ ակտիվորեն նախազգուշական աշխատանքներ տանել։ Իրական արդյունքների հասնելու համար այդ չարիքի դեմ հարկավոր է պայքարել համընդհանուր ջանքերով։ Մենք կոնկրետ գործողությունների ծրագիր ենք ուրվածգել»,–գրել է Քադիրովը։
Չեչեն առաջնորդը նաև ընդգծել է, որ Չեչնիայում իրավիճակի կայունությունն ահաբեկչության դեմ արդյունավետ պայքարի շնորհիվ է, սակայն հավելել է, որ չպետք է փափկել։
Ավելի վաղ Քադիրովը պահանջել էր անվավեր համարել այն չեչենների անձնագրերը, որոնք որոշել են միանալ «Իսլամական պետությանը»։

Рамзан Кадыров: «План по борьбе с подготовкой боевиков из России в Сирии намечен»
План по противодействию подготовке в Сирии боевиков из России и стран СНГ намечен, сообщил глава Чечни Рамзан Кадыров на своей странице в «ВКонтакте».
«Я поручил в тесном взаимодействии с коллегами из регионов Северного Кавказа, а также с ФСБ и другими спецслужбами активно вести профилактическую работу. Для достижения реальных результатов нужно бороться с этим злом общими усилиями. Мы наметили план конкретных действий», – написал он.
Кадыров также подчеркнул, что стабильная обстановка в Чечне является результатом интенсивной работы по борьбе с терроризмом, однако заявил, что нельзя расслабляться.
Ранее Рамзан Кадыров потребовал аннулировать паспорта у чеченцев, которые решили примкнуть к «Исламскому государству».