Նազարբաևը կշտամբել է Լուկաշենկոյին կաթի փոշի ներմուծելու համար
Սոչիում կայացած ֆորումում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը պատմել է Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ անքաշ և խառնուրդով կաթի վերաբերյալ իր վեճի մասին։ Այս մասին գրում է «Գազտեա»–ն՝ «Tengrinews»–ին հղումով։
«Մենք մեր ընկերոջ՝ Ալեքսանդրի հետ վիճում էինք։ Այնտեղ փոշին լուծում են ջրում և վաճառում։ Դա անքաշ կաթ չէ, այլ կաթնային ըմպելիք, որն այդպես էլ համարվում է ԱՄՆ–ում, սակայն վաճառվում է նույն գնով, ինչ մեր անքաշ կաթը։ Նա կարող է վիճել ինձ հետ, իհարկե, բայց իրականում դա այդպես է»,–ասել է Նազարբաևը։
Բացի այդ, նախագահն ընդգծել է, որ հարկավոր է պահպանել արդարացի մրցակցությունն անարատ և վերականգնված կաթ արտադրողների միջև։
Ռուսաստանին էլ Նազարբաևը հորդորել է մտածել ղազախական տավարի մսի գնման մասին՝ նշելով, որ Ղազախստանը պատրաստ է մեծացնել էկոլոգիապես մաքուր, սառեցված տավարի մսի արտադրությունը։
Ղազախստանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել փոխարինել թուրքական, լեհական և չինական պտուղբանջարեղենի ներմուծմանը։

Назарбаев упрекнул Лукашенко в импорте порошкового молока
На форуме в Сочи президент Казахстана Нурсултан Назарбаев рассказал о своем споре с белорусским президентом Александром Лукашенко по поводу стандартов для цельного и разбавленного молока. Об этом сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на портал «Tengrinews».
«Мы с нашим другом Александром Григорьевичем (Лукашенко) спорим. Он шпарит туда порошок этот, порошок разбавляется и продается. Это совсем не цельное молоко, это молочный напиток, он на Западе таким и считается, а продается по таким же ценам, по которым продается наше молоко. Он бы сейчас сильно со мной спорил, конечно. Но на самом деле это так», – отметил Назарбаев.
Кроме того, президент подчеркнул, что необходимо поддерживать справедливую конкуренцию среди производителей натурального и восстановленного молока. Также Назарбаев призвал Россию задуматься о покупке казахстанской говядины.
«Мы готовы наращивать производство экологически чистой, охлажденной говядины. И в этой части тоже, если согласны поработать, можно найти взаимовыгодную расстановку мест под производство мяса», – рассказал Назарбаев.
Также Казахстан выразил готовность заместить импорт турецкой, польской и китайской плодоовощной продукции.