Ուկրաինան նոր սև ցուցակ է կազմել
Ուկրաինայի թարմացված պատժամիջոցային ցանկ են ներառվել ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն, Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը, Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը, երեխաների իրավունքների պաշտպան Պավել Աստախովը։ Այս մասին ասվում է նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի մամլո ծառայության կայքում հրապարակված հրամանագրում։
Պատժամիջոցները վերաբերում են նաև Պետդումայի պատգամավոր Իոսիֆ Կոբզոնին, ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևին, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Վլադիմիր Ֆորտովին, «Արդարացի Ռուսաստան» կուսակցության առաջնորդ Սերգեյ Միրոնովին և գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչևին։
Նոր ցանկում նաև ռուս լրագրողներ կան, այդ թվում՝ «Ռուսաստանն այսօր» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Դմիտրի Կիսելյովը, «Լուրեր–Ղազախստան» պարբերականի գլխավոր խմբագիրը և «ՌԻԱ նովոստի»–ի աշխատակիցներ։
Պատժամիջոցային ցանկում են նաև Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների առաջնորդներ Ալեքսանդր Զախարչենկոն և Իգոր Պլոտնիցկին։
Ավելի վաղ Պորոշենկոն հայտարարել էր, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ընդլայնված ցուցակ է ներառվել 400 ֆիզիկական և 90 իրավաբանական անձ։

Украина составила новый «черный список»
В обновленный список санкций Украины среди прочих вошли глава Минобороны России Сергей Шойгу, спикер Госдумы Сергей Нарышкин, глава Чечни Рамзан Кадыров и детский омбудсмен Павел Астахов. Об этом сообщается в указе, опубликованном на сайте пресс-службы украинского президента Петра Порошенко.
Кроме того, санкции затронули депутата Госдумы Иосифа Кобзона, советника российского президента Сергея Глазьева, президента Российской академии наук Владимира Фортова, лидера «Справедливой России» Сергея Миронова и главу Минсельхоза Александра Ткачева.
Также под санкции попали российские журналисты, среди них – гендиректор МИА «Россия сегодня» Дмитрий Киселев, главный редактор издания «Новости-Казахстан» в сотрудничестве с агентством РИА «Новости» Ольга Коваленко и представитель РИА «Новости» в Турции Елена Палажченко.
Также в санкционном списке оказались лидеры самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик Александр Захарченко и Игорь Плотницкий.
Ранее Порошенко заявил, что в расширенном списке санкций, введенных в отношении России Советом национальной безопасности и обороны Украины, значится более 400 физических и 90 юридических лиц.