Վաշինգտոնը չի հաստատում Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռների թվի մասին տվյալները
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հրաժարվել է պատասխանել հարցին, թե քանի ռուսական ինքնաթիռ կա Սիրիայում։ Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքսը»։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ում տեղեկատվություն էր հայտնվել 28 կործանիչների և ռմբակոծիչների մասին, որոնք ՌԴ–ն տեղակայել է Լաթաքիայում։ Այդ տվյալները ստացվում էին ԱՄՆ ռազմական կառույցների չներկայացած աղբյուրների անունից։
«Ես չեմ պատրաստվում խոսել Սիրիայում ռուսների ռազմական գործողությունների մասին. դուք պետք է դիմեք Մոսկվայի մարդկանց՝ իմանալու, թե ինչ ենք նրանք անում»,–ասել է Քիրբին։
Պետդեպի ներկայացուցիչը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ–ն անհանգստացած է Սիրիայում ՌԴ ռազմական ներկայության մեծացմամբ։

Вашингтон не подтверждает данных о числе российских самолетов в Сирии
Представитель Госдепартамента США Джон Кирби отказался отвечать на вопрос о числе российских самолетов в Сирии, сообщает «Интерфакс».
Ранее в СМИ появилась информация о 28 истребителях и бомбардировщиках, размещенных Россией в Латакии. Данные приводились от имени неназванных источников в военных структурах США.
«Я не собираюсь говорить о российских военных операциях в Сирии, вы должны обращаться к людям в Москве относительного того, что они делают», – заявил по этому поводу Кирби.
В то же время Кирби подчеркнул, что США обеспокоены наращиванием российского военного присутствия в Сирии.