Սիրիացի փախստականների առաջին խումբը Մեծ Բրիտանիա է հասել
20 հազ սիրիացի փախստականների առաջին խումբը Մեծ Բրիտանիա է հասել։ Այս մասին գրում է «Բի–Բի–Սի»–ն՝ Բրիտանիայի ՆԳՆ–ին հղումով։
Իշխանությունները չեն հայտնել փախստականների ճշգրիտ թիվը և երկրի այն վայրերը, որտեղ պիտի տեղավորեն նրանց։
Փախստականներն ապաստան կստանան, բժշկական օգնության և կրթության հասանելիություն, ինչպես նաև կարող են աշխատել երկրում գտնվելու առաջին իսկ օրվանից։ Այս բոլոր հնարավորություններն ընձեռվում են վերաբնակեցման կառավարական ծրագրի շրջանակներում։
Վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարել է, որ մարդիկ կշարունակեն Մեծ Բրիտանիա ժամանել Սիրիային մոտ գտնվող երկրների փախստականների ճամբարներից։ Նա նշել է, որ Բրիտանիան կընդունի առավել խոցելի խմբերին, այդ թվում՝ հաշմանդամ երեխաներին, բռնաբարված ու տանջանքների ենթարկված կանանց և տղամարդկանց։
Ավելի վաղ Քեմերոնը հայտարարել էր, որ իր երկիրը մինչև 2020թ. 20 հազ փախստական կընդունի։ Նման թվի հասնելու համար Բրիտանիան պետք է ամսական մոտ 400 փախստական ընդունի։

Первые беженцы из Сирии прибыли в Великобританию
Первая группа из 20 тыс. сирийских беженцев прибыла в Великобританию, сообщает ВВС со ссылкой на министерство внутренних дел Британии.
Власти не сообщили точное количество беженцев и места, где в стране они будут размещены. Беженцы получат жилье, доступ к медицинской помощи и образованию, а также смогут работать с первого дня пребывания в стране. Все эти возможности предоставляются в рамках правительственной программы переселения.
Премьер-министр Дэвид Кэмерон заявил, что люди будут прибывать из лагерей для беженцев из стран, находящихся рядом с Сирией. Он отметил, что страна примет наиболее уязвимых, в том числе детей-инвалидов, изнасилованных женщин и мужчин, которые подвергались пыткам.
Ранее премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил, что страна примет до 20 тыс. беженцев к 2020 году. Для этого Великобритании нужно принимать около 400 беженцев в месяц.