Դալայ լաման կարծում է, որ միայն հրապուրիչ կին կարող է փոխարինել իրեն
Տիբեթի հոգևոր առաջնորդ Դալայ լաման հայտարարել է, որ կինը, որը կարող է դառնալ իր հաջորդը, պետք է շատ հրապուրիչ լինի։ Այս մասին, «The Telegraph»–ի փոխանցմամբ, նա ասել է «Բի–Բի–Սի»–ին տված հարցազրույցում։
Զրուցակիցը հարցրել է՝ հնարավո՞ր է արդյոք, որ կին փոխարինի բուդդիստների առաջնորդին, վանականը խանդավառությամբ պատասխանել է՝ հնարավոր է։
Նա հիշեցրել է, որ դեռ 2 տարի առաջ՝ մեկ այլ հարցազրույցի ժամանակ, ասել է, որ «մեր անհանգիստ աշխարհում» լավ քայլ կլինի իրեն կնոջով փոխարինելը, քանի որ կինը «սիրելու և կարեկցելու կենսաբանական ավելի մեծ պոտենցյալ ունի»։
Այնուհետև Դալայ լաման թեքվել է դեպի լրագրողը և ժպիտով հավելել. «Եթե նա կին է, ապա նրա դեմքը պիտի շատ հրապուրիչ լինի»։
«Ենթադրում եմ՝ կատակում եք։ Թե՞ ոչ»,–հարցրել է լրագրողը։ Բուդդիստն ասել է՝ դա ճիշտ է։
Դալայ լամա XIV–ն 80 տարեկան է։ Նա Տիբեթի անկախության կողմնակիցն է, ինչի պատճառով էլ Չինաստանը բացասական է վերաբերվում վանականին։
Ըստ Տիբեթում բուդդիստական ավանդույթի՝ 90 տարեկանում Դալայ լաման բուդդիստ մյուս առաջնորդների հետ պետք է որոշի՝ ով է լինելու իր հաջորդը՝ 15–րդ Դալայ լաման։

Далай-лама считает, что только привлекательная женщина может стать его преемником
Далай-лама заявил, что женщина, которая станет преемником его титула, должна быть «очень привлекательной», передает «Gazeta.ru». Об этом он сказал в интервью телеканалу BBC.
Интервьюер спросил духовного лидера тибетских буддистов, возможно ли, чтобы женщина сменила его. Монах с воодушевлением подтвердил, что это возможно.
Он добавил, что в другом интервью два года назад он заявил о том, что женщина в роли далай-ламы будет хорошим шагом «в нашем неспокойном мире», так как у женского пола «биологически больше потенциала показывать любовь и сострадание».
Затем далай-лама наклонился к журналисту и с улыбкой добавил, что тогда сказал в интервью: «Если это женщина, то ее лицо должно быть очень привлекательным».
Журналист посчитал, что монах пошутил: «Я полагаю, вы шутите. Или вы не шутите?»
На это духовный лидер буддистов Тибета прямо ответил, что «это правда».
Отметим, что Далай-ламе XIV сейчас 80 лет. Он выступает за независимость Тибета, из-за чего Китай негативно относится к монаху. Согласно буддистским традициям в Тибете, в возрасте около 90 лет далай-лама совместно с другими лидерами буддизма решит, кто станет его преемником, пятнадцатым далай-ламой.