Լավրովը հայտնել է ՌԴ և ԱՄՆ՝ միասին աշխատելու փոխադարձ ցանկության մասին
ՌԴ–ն և ԱՄՆ–ը պատրաստ են միասին աշխատել. «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ այսպիսի հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ հանդիպման արդյունքներն ամփոփելով։
«Միասին աշխատելու ցանկությունը կա թե՛ դիվանագիտական գերատեսչությունների մակարդակով և թե՛ ռազմական։ Կարծում եմ՝ որքան շատ ու կանոնավոր քննարկվեն այդ հարցերը, այնքան ավելի հեշտ կլինի լուծել մեր բոլորի դիմաց ծառացած դժվարագույն խնդիրը»,–նշել է Լավրովը։
Ռուս դիվանագետը նաև հավելել է, որ ինչպես ինքը, այնպես էլ Քերրին մեծ ակնկալիքներ ունեն նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Բարաք Օբամայի հանդիպումից։ Արտգործնախարարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների առաջնորդները կարող են բաց խոսակցություն անցկացնել, որը խթան կհանդիսանա առաջ շարժվելու համար։

Лавров заявил об обоюдном желании России и США работать вместе
Россия и США готовы к совместной работе, уверен министр иностранных дел России Сергей Лавров. Как передает РИА «Новости», с таким заявлением Лавров выступил по итогам встречи с американским госсекретарем Джоном Керри.
«Желание работать вместе есть и по линии дипломатических ведомств, и по линии военных. Думаю, что чем больше и регулярнее эти вопросы будут обсуждаться на уровне профессионалов, тем проще будет решать сложнейшую проблему, которая стоит перед всеми нами», – отметил Лавров.
Кроме того, Лавров добавил, что как он, так и Керри возлагают большие надежды на завтрашнюю встречу Владимира Путина и Барака Обамы. Российский министр добавил, что надеется, что президенты двух государств смогут провести откровенный разговор, который послужит толчком для движения вперед.