Հռոմի պապը խոստացել է պատժել սեռական բռնության դիմած հոգևորականներին
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտարարել է, որ սեռական հիմքով հանցագործություն իրականացրած այն անձինք, որոնք ունեն հոգևորականի կոչում, պատասխանատվության կենթարկվեն։ Այս մասին գրում է «Associated Press»–ը։
ԱՄՆ–ում իր այցի վերջին օրը պոնտիֆիկոսը հանդիպել և շփվել է սեռական ոտնձգությունների զոհերի հետ։ Նա հայտարարել է, որ որոշ հոգևորականների կողմից իրականացված սեռական բռնությունների մասին այլևս չպետք է լռել։
Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը խոստացել է, որ բոլոր մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն իրենց գործողությունների համար, այդ թվում՝ եկեղեցիների եպիսկոպոսները, որոնք թաքցրել են մեղավորներին՝ ոստիկանություն դիմելու փոխարեն։
Ֆրանցիսկոսը դիմել է սեռական բռնության զոհերին՝ հայտնելով, որ «Աստված լացում է նրանց համար». նրանք «գթության իրական բանբերներն են» և արժանի են եկեղեցու երախտագիտությանը, որ չեն լռել։
Հռոմի պապը նաև հայտարարել է, որ Վատիկանում նոր տրիբունալ կստեղծվի՝ դատական կարգով հետապնդելու այն եպիսկոպոսներին, որոնք չեն կարողացել պաշտպանել իրենց եկեղեցական համայնքը և թաքցրել են անօրինական արարքներ թույլ տված պատարագիչներին։

Папа Римский пообещал наказать виновных в сексуальном насилии священников
Папа Римский Франциск заявил, что те, кто совершили преступления на сексуальной почве в сане священнослужителя, будут привлечены к ответственности, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Associated Press».
Понтифик в последний день своего визита в США встретился и пообщался с жертвами сексуального насилия. На встрече он сообщил, что сексуальное насилие со стороны некоторых священнослужителей нельзя больше держать в тайне.
Глава римско-католической церкви пообещал, что все ответственные понесут наказание за свои деяния, предупредив в том числе и епископов церквей, которые скрыли виновных вместо того, чтобы сообщить о них полиции.
Он обратился лично к жертвам, сказав, что «Господь плачет за них», добавив, что они являются «истинными вестниками милосердия» и заслуживают благодарности церкви за то, что не стали молчать.
Папа Римский также подчеркнул, что в Ватикане будет создан новый трибунал для преследования в судебном порядке епископов, которые не смогли защитить свою паству и скрывали священнослужителей, совершавших незаконные действия.