Ֆինլանդիայի նախագահը հույս ունի, որ ՄԱԿ հաջորդ գլխավոր քարտուղարը կին կլինի
Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիսթյոն հույս է հայտնել, որ ՄԱԿ հաջորդ գլխավոր քարտուղարը կին կլինի։ Այս մասին տեղեկացնում է «Yle»-ն:
Ըստ նախագահի` գլխավոր քատուղարի պաշտոնն աշխարհում ամենաբարդն է: Կազմակերպության ղեկավարը պետք է լինի քաղաքական ուժեղ առաջնորդ, նամանավանդ այն ժամանակ, երբ միջազգային հանրությանը չի հաջողվում համաձայնության գալ:
«Ֆինլանդիան ակնկալում է, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուների շարքում բազմաթիվ գերազանց կանայք կլինեն»,–հայտնել է Նիինիսթյոն` հավելելով՝ ժամանակն է, որ մարդկության երկրորդ կեսը զբաղեցնի այդ պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ ներկայիս գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում է 2016թ. վերջին:

Президент Финляндии надеется, что следующим генсеком ООН станет женщина
Президент Финляндии Саули Ниинистё выразил надежду, что следующим генсеком ООН станет женщина, передает «Gazeta.ru».
По его словам, должность генсека является самой сложной в мире. Глава организации должен быть сильным политическим лидером, особенно тогда, когда международному сообществу не удается достичь согласия.
«Финляндия ожидает, что среди кандидатов на пост генерального секретаря будет много отличных женщин», – отметил президент.
Он добавил, что пора второй половине человечества занять этот пост.
Напомним, что срок полномочий действующего генерального секретаря ООН Пан Ги Муна истекает в конце следующего года.