Պենտագոնը չի հաստատել ՌԴ ավիահարվածների հետևանքով խաղաղ բնակիչների մահը
Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը չի հաստատել այն տեղեկատվությունը, թե Սիրիայում ՌԴ ավիահարվածների հետևանքով խաղաղ բնակիչներ են զոհվել։ Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»–ը։
Նրա խոսքերով՝ եթե նման բան լիներ, դա կնշանակեր, որ ավիահարվածները «չկշռադատված» բնույթ են կրել։
Ավելի վաղ սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ ՌԴ ավիահարվածները 36 խաղաղ բնակչի մահվան պատճառ են դարձել։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը նաև շեշտել է, որ Սիրիայում ռուս զինվորականների իրականացրած ռազմական գործողությունները չեն փոխում ԱՄՆ դիրքորոշումը ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցների հարցում, որոնք մտցվել են ուկրաինական դեպքերի կապակցությամբ։
Մինչ այդ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ–ը պատրաստ է ՌԴ–ի հետագա մեկուսացման համար քայլեր ձեռնարկել, եթե Մոսկվան շարունակի աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին։ Պետդեպն ընդգծել էր, որ ՌԴ–ին մեկուսացում է սպառնում նաև Ուկրաինայի իրադարձությունների պատճառով։

Пентагон не подтверждает гибель мирных жителей в ходе авиаударов России в Сирии
Глава Пентагона Эштон Картер не подтвердил информацию о том, что российские авиаудары в Сирии якобы могли привести к гибели мирных жителей, сообщает ТАСС.
«Вы спрашиваете о возможности того, что российские авиаудары могли ударить по мирным жителям. Я не могу подтвердить это», – сказал Картер, отвечая на вопрос журналистов.
По его словам, если бы подобное произошло, это показало бы «непродуманность» ударов.
Картер также заявил, что предпринятая российскими военными операция в Сирии ничего не меняет в подходе США к санкциям против России, введенным в связи с событиями на Украине.
Напомним, что ранее представитель сирийской оппозиции заявил, что, по его данным, российские авиаудары привели к гибели 36 мирных жителей.