ՌԴ–ն կօգնի բարձրացնել Լիբանանի բանակի մարտունակությունը
Ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել Լիբանանին՝ բարձրացնելու իր բանակի և ուժային կառույցների մարտունակությունը։ Այս մասին, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
«Անվերապահորեն աջակցում ենք լիբանանյան ժողովրդին՝ դիմակայելու ահաբեկչական և ծայրահեղական այնպիսի խմբավորումների, ինչպիսիք են ԻՊ–ն և «Ջեբհաթ ան–Նուսրա»–ն։ Մեր պատրաստակամությունն ենք հաստատում՝ հետագայում ևս բարձրացնելու լիբանանյան բանակի և ուժային կառույցների պոտենցյալն ու մարտական պատրաստավածությունը ահաբեկչությանը հակազդելու համար»,–նշել է նախարարը։
Նրա խոսքերով՝ Լիբանանի հետ լրացուցիչ պայմանագրեր են կնքվել՝ «այդ երկրին հատուկ գույք մատակարարելու վերաբերյալ»։

Россия поможет в повышении боеготовности армии Ливана
Россия готова оказать помощь в повышении боеготовности армии и силовых структур Ливана в рамках борьбы с терроризмом. Как сообщает ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Безоговорочно поддерживаем ливанский народ в противостоянии террористическим и экстремистским группировкам, таким как ИГ, «Джебхат ан-Нусра». Подтверждаем готовность и далее повышать потенциал и боеготовность ливанской армии и силовых структур в условиях противостояния терроризму», – отметил министр.
По его словам, с Ливаном были подписаны «дополнительные контракты на поставку специального имущества».